Objavljeno: 19.8.2013 17:30

Google mrknil, internetni promet 40 % nižji

Mogoče niste niti opazili, ampak ta konec tedna so bile Googlove storitve pet minut nedosegljive. Med 0.52 in 0.57 uro v nedeljo zjutraj po slovenskem času je bil nemogoč dostop do YouTuba, Gmaila in ostalih Googlovih storitev. In tako smo dobili najlepšo demonstracijo, koliko internetnega prometa ustvari Google – promet po internetu se je ta čas skrčil za 40 odstotkov.

Kaj točno je šlo narobe, Google ne razkriva. V skopem obvestilu za javnost so zapisali, da je bilo v tem času približno 50 do 70 odstotkov zahtevkov za dostop neuspešnih. Po minuti so spet vzpostavili večino storitev, po petih minutah pa vse. Takoj zatem je promet poskočil nekoliko nad povprečne nivoje, ko so vsi hkrati zahtevali iskane strani, potem pa se je ustalil.

Ta zgodba kaže po eni strani veliko odvisnost od Googla, saj vsakodnevno uporabljamo njegove storitve. Vsak drugi megabajt, ki se pretoči po spletu, izvira ali konča na Googlovih strežnikov. Mala podjetja, ki spričo nizke cene uporabljajo Google storitve za poslovanje, so najbolj občutljiva za tovrstne izpade.

Nedeljski incident pa odpira še eno staro vprašanje – kdo bo plačal internet? Že nekaj časa so redno na sporedu debate o nevtralnosti interneta, ki bi zagotovila, da ves promet prek interneta obravnavan enakovredno oziroma z isto prioriteto. Google je imel v ZDA celo ideje, da bi njegov promet prioritizirali više, a se to ni zgodilo. Hkrati pa so, zlasti v ZDA, žgoče polemike, zakaj Google ne prispeva za izgradnjo internetne infrastrukture. Trenutno je to namreč v pristojnosti ponudnikov dostopa do interneta in njihovih ponudnikov infrastrukture, ki morajo zagotavljati povezljivost do interneta. Ti trdijo, da Google nadpovprečno in nesorazmerno veliko izkorišča te zmogljivosti in predvsem da kuje velike dobičke s ponujanjem svojih vsebin, medtem ko nima stroškov s postavljanjem infrastrukture do končnega uporabnika. Dogovora še ni na vidiku.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

Pluser | 19.8.2013 | 22:44

Po moje je bil to neki test google da vidi malo kaj se zgodi če se to naredi

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji