Objavljeno: 21.7.2018 08:00

Fuksija, zamenjava za Android v naslednjih petih letih?

Google že približno dve leti razvija nov operacijski sistem z delovnim imenom Fuksija (Fuchsia), ki bo morda nekega dne postal osnova za vse Googlove naprave, od pametnih zvočnikov, prek telefonov, do računalnikov. Čeprav gre uradno zgolj za raziskovalni projekt, interni viri iz Googla navajajo, da v podjetju obstaja predlog načrta, s katerim naj bi Fuksija nekega dne morda celo zamenjala Android in ChromeOS.

Fuksija je eden od tistih tveganih, a morebiti obetavnih projektov, s katerimi se soočajo vsi proizvajalci programske opreme: svež začetek, ki uporablja najnovejše tehnologije, a obenem ne jamči ali celo prekinja združljivost z obstoječimi sistemi. Nov operacijski sistem, ki je delno na voljo tudi v obliki odprte kode, je zasnovan na povsem novih temeljih.

Čeprav Google o tem projektu ne želi prav nič komentirati ali potrditi, viri navajajo, da bi Google s Fuksijo lahko zamenjal jedro sistema, torej opustil Linux, ki je v temeljih tako Androida kot Chrome OS. Prav tako želijo opustiti kakršnokoli sled Jave, ki je prav tako še prisotna v Androidu. Spomnimo se, da je podjetje prav glede Jave v sodnem sporu z Oraclom.

Zanimivo je, kaj je primarni cilj novega operacijskega sistema – to so pametne naprave, v prvi vrsti pametni zvočniki in naprave IoT, ki jih krmilimo zgolj s pomočjo glasovnih pogovorov z napravo. Fuksija je torej v osnovi prilagojena za razpoznavo govora, umetno inteligenco in druge tehnologije, ki nastajajo v okviru razvoja pametnih naprav.

Operacijski sistem naj bi bil zelo modularen in v enaki zasnovi deloval na zelo različnih napravah in spodaj stoječi strojni opremi, s precej manj spremembami, kot je to običajno pri današnjih različnih napravah. Eden od postulatov pri novem temelju je precej drugačen sistem ažuriranja naprav, kjer eksperimentirajo s trenutnimi popravki, s čimer naj bi precej izboljšali varnost v bodočih napravah.

Kljub vsemu je Fuksija še zelo daleč od končnega izdelka. Interni viri navajajo, da bi želeli v bodoče pametne zvočnike nov operacijski sistem vgraditi v roku treh let. V petih letih naj bi operacijski sistem prišel na telefone, nekje do konca naslednjega desetletja pa še na ostale naprave, kot so osebni računalniki in prenosniki.

Zanimiva je reakcija uradnega Googla. Medtem, ko podjetje govoric običajno ne komentira, so na Bloobergov članek takoj odgovorili, da Android v naslednjih letih ne bo zamenjan in da je Fuksija zgolj eksperiment. Ali pač?

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji