Objavljeno: 31.12.2018 18:00

FOSSA: Evropska unija bo financirala iskanje hroščev v odprtokodni programski opremi

V okviru projekta FOSSA (Free and Open Source Software Audit) bo Evropska unija od januarja financirala iskanje varnostnih lukenj in ranljivosti v odprtokodni programski opremi, ki jo njene inštitucije uporabljajo pri vsakodnevnem delovanju. Skoraj milijon evrov čaka najditelje lukenj v 14 programih.

Evropska unija je FOSSA prvikrat financirala že v letih 2015 in 2016, ko so popisali najpomembnejšo odprtokodno programsko opremo, ki jo uporabljajo evropski uradniki in inštitucije. Potem so se odločili, izvedejo varnostni pregled (audit) dveh popularnih kosov programske opreme – strežnik Apache in upravljalnik gesel KeePass. Leto zatem je stekla FOSSA 2, ko so iskali nagrajevali ranljivosti v VLC Media Playerju za 60.000 evrov.

Sedaj pa bodo nagrajevali luknje v 14 programih: t 7-Zip, Apache Kafka, Apache Tomcat, Digital Signature Services (DSS), Drupal, FileZilla, FLUX TL, GNU C Library (glibc), KeePass, midPoint, Notepad++, PuTTTY, das Symfony PHP Framework, VLC Media Player in WSO2. Razpisane nagrade znašajo od 25.000 do 90.000 evrov.

Iskanje ranljivosti v odprtokodni programski opremi je potrebno, ker sama odprtost kode ni garant za varnost. Kodo mora nekdo pregledati in preveriti. Najodmevnejši primer je bila ranljivost Heartbleed v OpenSSL, ki so jo odkrili leta 2014, in je omogočala celo krajo zasebnih ključev iz delovnega pomnilnika.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

boyyce | 31.12.2018 | 20:03

prej bi rekel da išče načine kako noter vstavljat vohunsko opremo

Matjaž Klančar | 1.1.2019 | 19:43

No, če lahko ZDA, potem... ;)

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji