Objavljeno: 2.12.2016 05:00

FBI dobil dovoljenje za hekanje po celem svetu

Včeraj je postal svet še za odtenek bolj nadzorovan, kot je bil doslej. V ZDA so namreč 1. decembra začela veljati dopolnila 41. člena Zveznih pravil o kazenskem postopku, ki FBI in drugim organom pregona strahovito razširjajo pooblastila. Na prvi pogled nebistvena sprememba v dolžini nekaj odstavkov, daje državi bianco menico za vdor v računalniške sisteme.

Kljub nasprotovanju organizacij za varstvo zasebnosti, dobršnega dela ameriškega senata in celo Evropskega parlamenta, so v senatu sprejeli dopolnila, ki vsebujejo dve ključni točki. Sodišče lahko po novem na zahtevo organov pregona ali tožilstva izda odredbo za geografsko neomejen oddaljen dostop do elektronskih nosilcev podatkov in zaseg ali kopiranje podatkov, če je lokacija sistema s tehničnimi sredstvi prikrita. To z drugimi besedami pomeni, da lahko FBI vdre v računalnike, katerih lokacije uporabniki (lahko iz povsem legitimnih razlogov) nočejo obešati na veliki zvon. Sem sodi uporaba Tora, VPN-ja ali celo izbira druge države v Netflixu. Takih pooblastil policije v drugih državah nimajo; seveda to ne pomeni, da obveščevalne službe tega ne počno na skrivaj, a v zakonodajo izrecno zapisati licenco za vdiranje je vseeno nadutost brez primere.

Drugi zadostni pogoj za vdor pa je dejstvo, da so podatki shranjeni na zaščitenih napravah, ki so bile poškodovane brez avtorizacije in so fizično locirane v vsaj petih okrožjih. V tej nerodni dikciji se prepoznajo računalniki, ki so deli botnetov in podobnih virusnih omrežij. Če staknete botnet, vam lahko FBI legalno vdre v računalnik. Ker so vsa pooblastila geografsko neomejena, ne gre zgolj za ameriške državljane, temveč kogarkoli.

Spremembe pravil o kazenskem postopku.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji