Objavljeno: 21.11.2018 13:00

Evropski podatkovni portal in zrelost odprtih podatkov

Evropski podatkovni portal, ki združuje metapodatke informacij javnega značaja, ti pa so na voljo v javnih podatkovnih zbirkah v evropskih državah na tako imenovanem principu odprtih podatkov, je pravkar praznoval tretjo obletnico obstoja. Portal danes združuje več kot 866.000 podatkovnih zbirk, do katerih mesečno dostopa več kot 30.000 uporabnikov in institucij. Pokriva 35 držav in 13 tematskih področij od gospodarskih dejavnosti do zdravstva in okolja.

Ob obletnici so objavili tudi najnovejše poročilo o zrelosti upravljanja in ravnanja z javnimi podatkovnimi zbirkami na območju EU in v posameznih članicah unije. Poročilo je sponzorirala Evropska komisija, nastalo pa je v sodelovanju z družbo Capgemini Invent.

Analiza temelji na štirih glavnih kategorijah ocenjevanja zrelosti javnih podatkovnih zbirk: politiki uporabe odprtih podatkov v posamezni državi, velikosti in uporabnosti lokalnih portalov, kvaliteti podatkov in učinkih, ki jih podatki imajo na lokalno in širšo skupnost.

Raziskava je pokazala, da se je stanje na področju javno dosegljivih podatkov močno izboljšalo v primerjavi s preteklimi leti in zato lahko že trdimo, da koncept odprtih podatkov prehaja v »zrelo« dobo uporabe. Povprečje zrelosti na nivoju EU dosega 82% glede na želeno ciljno stanje, v marsikateri državi pa so na posameznih področjih že dosegli končne cilje (100% zrelost). Med njimi je tudi Slovenija, ki je na primer na področju politike rabe v javni upravi dosegla indeks 100%.

V drugih kategorijah države EU čaka še nekaj več dela. Povprečna ocena velikosti in uporabnosti portalov je danes pri 63%, kakovost podatkov pa se ustavi pri 62%. Največ dela pa čaka udeležene pri zagotavljanju večjih učinkov pri uporabi javnih podatkov. Povprečna ocena je tu le 50%.

Slovenija se s skupno 4.391 zbirkami razumljivo uvršča med manjše države, ki pa so zato toliko bolj agilne, saj ne rabijo dolgotrajnih usklajevanj in zbiranj podatkov iz številnih regij. V naši državi smo tako dobili najvišje ocene (skupaj z Nizozemsko in Poljsko) pri doseganju zastavljenih ciljev uporabe in objave odprtih podatkov v javni upravi. Prav tako smo na nekaterih področjih zgled za druge.

Med prvimi smo denimo odprte podatke začeli uporabljati v postopku za pridobitev gradbenih dovoljenj. V Sloveniji smo tudi začeli z izdelavo centralnega slovarja podatkovnih zbirk (CNB), ki bo definiral taksonomijo za posamezne kategorije podatkov. To je nujen pogoj za interpretacijo in nadaljnjo avtomatizacijo uporabe odprtih podatkov v informacijsko podrtih procesih. Najbrž smo tudi zaradi tega dobili zelo dobro oceno na področju napredka avtomatizacije uporabe podatkovnih zbirk, kjer smo iz ocene 25%-39% pokritosti v letu 2017 poskočili v razred 71%-90% v letu 2018.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji