Objavljeno: 24.1.2025 05:00

Evropski elektroenergetski sistem ima hudo varnostno ranljivost

Elektroenergetski sistem in njegovo stabilnost jemljejo za samoumevno, a često pozabljamo, da ga dandanes krmilijo računalniki. Ti pa so lahko ranljivi. Raziskovalci so pokazali, da je v Srednji Evropi še posebej ranljiv del sistema, ki obsega obnovljive vire.

Fabian Bräunlein in Luca Melette sta na 38. konferenci CCC (Chaos Communication Congress) v Berlinu pokazala, da je možno z radijskimi signali krmiliti pametne ulične svetilke. Te so se odzivale na radijske signale, ki niso bili ustrezno šifrirani, zato sta jih lahko vklapljala preprosto tako, da sta ponovno oddajala signale, ki sta jih pred tem zajela.

A to je bil šele začetek. V nadaljevanju sta odkrila, da v velikem delu Srednje Evrope na enak način krmilijo infrastrukturo, ki priklaplja obnovljive vire v omrežje. Z radijskimi valovi je samo v Nemčiji moč opravljati približno 40 GW proizvodnih kapacitet in še 20 GW porabnikov (kot so pametne toplotne črpalke).

Z drugimi besedami: enaki preprosti krmilniki, ki jih imajo ulične svetilke, upravljajo tudi manjše sončne elektrarne. To pa predstavlja ogromno varnostno tveganje, saj je možno s koordiniranim napadom iz ravnotežja vreči celotno omrežje.

Sistem se imenuje Radio Ripple Control. Münchensko podjetje EFR upravlja tri nizkofrekvenčne oddajnike, ki stojijo blizu Frankfurta, Berlina in Budimpešte. Te signale pa za upravljanje majhnih in srednjih obnovljivih virov uporabljajo v velikem delu Evrope. Signali niso podpisani ali kriptirani, zato jih lahko oddaja kdorkoli. To lahko ima katastrofalne posledice, če pride do zlorab.

Ob neusklajenih porabi in proizvodnji se namreč začne spreminjati frekvenca. Če se ta preveč oddalji od 50 Hz, se začne odklapljanje bremen – redukcije. V skrajnem primeru pride do razpada sistema.

ArsTechnica

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji