Objavljeno: 24.11.2021 07:00 | Teme: poslovanje, CIO

Evropska združenja vodij informatik (CIO) nasprotujejo licenčnim politikam v oblaku

Evropska združenja direktorjev informatike so objavila skupno odprto pismo ponudnikom storitev v oblaku, kjer jih pozivajo k uporabi bolj pravičnih licenčnih pogojev, ki danes ustvarjajo nepotrebne stroške in škodo uporabnikom. Pismo so poslali tudi Evropskemu parlamentu v njem pa razkrivajo sporno prakso, ki jo prakticirajo velikani ponudbe v oblaku.

Pri tem se opirajo na poročilo, ki ga je pripravil profesor Frédéric Jenny po naročilu združenja Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE). V njem razkrivajo, da proizvajalci pogosto zaračunavajo dražje licence za uporabo programske opreme, v kolikor ta ni uporabljena v njihovem oblaku. Tipičen primer so licence za Office 365, ki so dražje, če se ne uporabljajo v oblaku Azure. Podobno prakso ima tudi Oracle v kombinaciji s svojimi izdelki.

Po mnenju CISPE je tako obnašanje pravzaprav danes prej pravilo, kot pa izjema med ponudniki storitev v oblaku. Poleg tega opozarjajo, da je med ponudniki skoraj izginila možnost uporabe načela “prinesi svojo licenco”, kjer naročnik pač uporabi svoje obstoječe licence, le da strežnike in programsko opremo gostuje v javnem ali hibridnem oblaku. Kupci morajo v takih primerih dvakrat plačati za isto stvar, če jo želijo uporabiti v oblaku.

Med podpisniki odprtega pisma so nemško združenje VOICE, francosko združenje CIGREF, nizozemsko CIO Platform in belgijsko BELTUG. Nepošteni licenčni pogoji so po mnenju predstavnikov združenja le eden od naraščajočega števila težav, ki jih imajo evropska podjetja s ponudniki storitev v oblaku.

Nemški člani združenja se pritožujejo nad neupoštevanjem evropskih zakonov, zlasti GDPR. Ker to področje obvladujejo zlasti ameriška podjetja, ki to področje pokrivajo v najboljšem primeru le delno, se uporabniki, še posebej tisti v javnem sektorji soočajo s pomanjkanjem izbire, zaradi česar sploh ne morejo izpolniti zakonskih obveznosti. Na primer pri javnih razpisih, kjer morajo pridobiti ponudbe različnih ponudnikov storitev.

Direktorji informatike opozarjajo tudi na nastajajočo težavo z upravljanjem storitev v oblaku. Želijo si skupne programske vmesnike API in enoten standarde za upravljanje storitev v različnih oblakih. Namesto tega se povsod soočajo z lastniškimi rešitvami, kar jih omejuje pri svobodi izbiranja ponudnikov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji