Objavljeno: 6.5.2019 09:00

Evropska komisija Applu očita zatiranje konkurence

Spletni ponudnik glasbe Spotify je v začetku letošnjega leta Evropski komisiji vložil uradno pritožbo glede ravnanja družbe Apple v zvezi z njihovo glasbeno storitvijo Apple Music, ki onemogoča pošteno konkurenco na Applovih izdelkih. Po pisanju Financial Timesa bo komisija zato odprla uradno preiskavo glede ravnanja družbe Apple v Evropi.

Spotify se pritožuje, da Apple zavestno diskriminira druge ponudnike pretočne glasbe, tako s cenovno politiko, kot omejitvami uporabe storitve. Obregnili so se zlasti pod dejstvo, ki je znano že vrsto let: Apple si odreže 30% vrednosti vseh naročnin na storitve, ki delujejo na njihovih platformah. Na drugi strani imajo Spotify in podobni servisi fiksne stroške, ki jih plačujejo glasbeni industriji. Ti so morda lahko drugačni od tistih, ki jih plačuje Apple, a zagotovo niso 30% manjši, zato jih postavlja v precej slabši položaj.

Družbi Apple dodatno očita, da v svojih pravilih omejuje možnosti komunikacije z uporabniki storitev na svojih napravah, nerazumljivo blokira nadgradnje programov in omejuje združljivost glede povezovanja na druge izdelke v Applovem ekosistemu, kot so HomePod, Siri in Apple Watch. Pri storitvi Apple Music teh omejitev ni.

Apple se je na pritožbo že odzval - predvsem se sprašuje, zakaj je pritožba na teh osnovah podana šele zdaj, saj Spotify svojo storitev na Applovih napravah nudi že vrsto let in najbrž prav zaradi tega dosegel današnji uspeh. Prav tako mu očitajo, da Spotify umetnikom ne vrača toliko zaslužka, kot želi prikazati.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji