Objavljeno: 22.12.2017 12:00

EU postavlja kvantno računalništvo kot prioriteto

Lani je EU napovedala, da bo v raziskave kvantnega računalništva vložila milijardo evrov v okviru programa FET Flagship. Nekaj podobnega so že leta 2013 naredili za raziskave grafena. Sedaj je pred nami 150 strani dolg dokument, kjer si lahko podrobno pogledamo dosedanji razvoj in načrte za prihodnost.

Raziskave na področju kvantnih tehnologij se bodo razdelile v štiri različne kategorije, saj lahko s kvantnim računalništvom počnemo različne stvari. Te so: komunikacije, simulacije, izračuni in senzorika z meroslovjem.

Komunikacija obsega načine za varno komunikacijo, saj lahko s kvantnimi metodami poskrbimo, da med prenosom podatkov nihče ni mogel neopazno prisluškovati. Trenutno so ti sistemi omejeni na razdalje do sto kilometrov, a s kvantnimi usmerjevalniki pričakujejo podaljšanje dometa in povečanje hitrosti.

Simulacije so sveti gral fizikov in ostalih znanstvenikov, ki danes realni svet (ki je kvanten) simulirajo na običajnih računalnikih. To je neučinkovito in počasno, predvsem pa obremenjeno s številnimi približki ter omejeno v številu atomov (oziroma manjših delcev), ki jih lahko natančno simuliramo. Če bi simulacije poganjali na kvantnih računalnikih, bi mnogo teh težav odpadlo, saj bi enak sistem simulirali z enakim (kvantno s kvantnim).

Na drugem mestu so kvantni izračuni, kar je največkrat omenjena in v javnosti najbolj poznana aplikacija kvantnega računalništva. Za probleme, za katere imamo kvantne algoritme (denimo faktorizacija), kvantni računalniki prinašajo izjemne pohitritve. V zvezi s tem obstaja bojazen, da bi lahko kvantni računalniki strli sedanje klasične oblike šifriranja, zato se razvija kvantna enkripcija.

Na koncu omenimo še najbolj zapostavljeno področje, to je senzorika z meroslovjem. Gre za opravljanje meritev kvantnih stanj, kar je ključno, da lahko sploh postavimo kvantne računalnike, z njimi operiramo in beremo rezultate. Gre torej za orodja, ki bodo omogočila razvoj ostalih vej kvantnega računalništva.

Program.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji