Objavljeno: 12.1.2017 01:00

EU namerava regulirati komunikacijske storitve, kot so Skype, WhatsApp

Evropska komisija je predstavila predlog nove zakonodaje, ki pokriva področje varovanja zasebnosti pri uporabi komunikacijskih spletnih storitev. Za širšo javnost je zanimiv predvsem del, ki podrobneje določa standarde varovanja zasebnosti pri elektronskih komunikacijah v skladu z določili splošne uredbe, a se tiče tudi spletnih storitev, kot so Skype, WhatsApp, Viber in podobni.

Po mnenju komisije je osvežitev zakonov (iz leta 2002) potrebna, ker te nove storitve nudijo podobne funkcije, kot klasične telekomunikacijske storitve, vendar za razliko od slednjih te niso bile regulirane. Predlog zakona določa zasebnost tako vsebine kakor prometnih podatkov o komunikaciji, razen če bo ponudnik pridobil izrecno soglasje uporabnika za drugačno rabo.

Med drugim predlog komisije ureja tudi področje rabe spletnih piškotkov, ki je trenutno v EU rešeno precej nadležno za končne uporabnike. Po novem bo izrecna privolitev potrebna le za piškotke, ki posegajo v zasebnost, medtem ko za ostale, ki pretežno služijo za prilagoditev uporabniške izkušnjo, to ne bo več treba. Tam, kjer ostajajo piškotki obvezni, pa bodo ponudniki morali omogočati nadzor nad nastavitvami.

Če še ni bilo jasno doslej, EU zdaj po novem prepoveduje tudi uporabo nezaželenih sporočil (spama), oziroma kakršnih kolih sporočil brez dovoljenja uporabnikov. Pošiljatelji bodo morali razkriti svoj komercialni namen in ga podkrepiti s telefonsko številko ali posebno predpono. Uporabniki pa bodo ob tem imeli možnost svojo telefonsko številko dati na seznam, na katerega so komercialni klici prepovedani.

Ponudniki storitev so seveda kritični do novega predloga, saj po njihovem mnenju postavlja preveč omejitev na področju spletnega oglaševanja, kot glavnega vira zaslužka za številne storitve, ki so sicer uporabnikom ponujene brezplačno. Evropska komisija pa želi s tem korakom izenačiti tržne pogoje med tradicionalnimi telekomunikacijskimi operaterji in mlajšimi ponudniki spletnih komunikacijskih storitev. Sveženj ukrepov je del širšega zakonskega predloga s področja zaščite osebnih podatkov, ki bo predvidoma prišel v veljavo v maju leta 2018.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji