Objavljeno: 16.12.2015 01:00

EU namerava dvigniti starostno mejo za uporabo družabnih omrežij na 16 let

Evropski parlament je v zadnjem trenutku v obravnavo sprejel amandma za spremembo direktive o varstvu podatkov, ki bi družabna omrežja in druge storitve, denimo Facebook in Snapchat, omejil za uporabnike mlajše od 16 let, če ti nimajo eksplicitnega dovoljenja staršev.

Doslej so tako v ZDA, kot v Evropski uniji veljale direktive, ki posebej ščitijo najstnike s starostjo do 13 let. Skupina poslancev meni, da bi bilo treba to starostno mejo dvigniti in preprečiti zlorabe nedovoljenega zajema in zbiranja podatkov. Družabna omrežja bi mlajši od 16 let lahko še naprej uporabljali, vendar bi morali ponudniki storitev poskrbeti za sistem, ki bi zahteval eksplicitno avtorizacijo staršev.

Predlog je že na samem začetku sprožil burne reakcije, tako nasprotnikov v samem parlamentu, kot zlasti vpletenih ponudnikov storitev. Ta hip poteka intenzivna kampanja lobiranja, da amandma ne bi bil sprejet.

Poleg tega so nasprotniki objavili odprto pismo parlamentu, v katerem trdijo, da bi dvig starostne meje starejše najstnike prikrajšal na številne načine, brez da bi pri tem dejansko povečal zaščito. Našli so celo strokovnjake, ki menijo, da družabna omrežja predstavljajo pomembno življenjsko nit za mnoge najstnike z motnjami pri odraščanju, brez katere se ne bi odprli in vprašali za pomoč.

Zdi se, da je nasprotnikov predloga več, kot zagovornikov, vendar imajo tudi slednji tehtne razloge za vsebino predloga. Predlagatelji s tem želijo predvsem omejiti nenadzorovano zbiranje podatkov, profiliranje in prodajo teh podatkov tretjim ponudnikom, kar je danes postala že ustaljena praksa. Z direktivo želijo dobiti možnost, da se starši in najstniki strinjajo za tovrstno početje podjetij, ki to zdaj regulirajo zgolj z objavo pravic v splošnih pogojih rabe.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji