Objavljeno: 20.12.2017 14:00

Estonija se spogleduje s kriptovaluto

Vodja estonskega programa E-rezidentstvo Kaspar Korjus je razkril, da razmišljajo o uvedbi kriptovalute estcoin, ki bi združevala prednosti klasičnih valut in kriptovalut. Z uvedbo estcoina želi Estonija izkoristiti veliko navdušenje nad kriptovalutami in ponudbami kriptožetonov (ICO), ki vlada v zadnjem času. Za zdaj se o tej možnosti le razmišlja, na mizi pa so tri različne verzije. Vsem je skupno dejstvo, da bi bil estcoin formalno kriptožeton, saj je uradna valuta v Estoniji evro in tega ni mogoče spremeniti, saj bi posredovala Evropska centralna banka.

Estonski program E-rezidentstva omogoča tujcem, ki v Estoniji odprejo podjetje, uporabo estonskih e-storitev. Takih e-rezidentov je že okoli 27.000, estonska kriptovalut oziroma kriptožetoni pa bi jim omogočili lažje nabiranje kapitala. Mimogrede, e-rezidenti so doslej v Estonijo prispevali 14 milijonov evrov, kar je zanemarljivo.

Po prvi različici bi bil estcoin namenjen nagrajevanju storitev v skupnosti e-rezidentov, po drugi različici bi bil namenjen preverjanju identitete na internetu, po tretji pa kot paralelna valuta s fiksnim razmerjem glede na evro. Pričakovati je, da Evropska centralna banka tretje možnosti ne bo dovolila. Tudi guverner estonske centralne banke Ardo Hansson je dodal, da projekt estcoin za zdaj nima ne podpore vlade ne centralne banke, temveč da gre za idejo E-rezidentstva.

O takšnih ali drugačnih kriptovalutah so sicer razmišljale že številne države, denimo Švedska, Venezuela in Velika Britanija, a se potem niso udejanjile.

Medium.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji