Objavljeno: 4.3.2019 01:00

Digitalni dvojčki prehajajo v množično rabo

Raziskava družbe Gartner je pokazala, da kar tri četrtine podjetij namerava v bližnji prihodnosti vzpostaviti tako imenovane modele digitalnih dvojčkov (digital twins), ki omogočajo vpogled v avtomatizacijo sistemov ali simulacije dogajanja na osnovi različnih podatkovnih modelov. Gre sicer za digitalno kopijo oziroma repliko fizičnih naprav, procesov, sistemov, itd.

Digitalni dvojki so še posebej pogosto uporabljeni tam, kjer množično uporabljajo ali načrtujejo uporabo naprav IoT. Na primer pri upravljanju zgradb, strojev in drugih sistemov, kjer tipala in zajeti podatki omogočajo pametno upravljanje sistemov. Razlogi za uporabo digitalnih dvojčkov so zelo različni in segajo od nadzora sredstev, simulacije in priprav odgovorov na določene situacije, izboljšav v procesih do usposabljanja zaposlenih.

Veliko sodelujočih v raziskavi priča o temu, da digitalne dvojčke ne uporablja le ena ciljna skupina ljudi, pogosto kar cela veriga uporabnikov. Če vzamemo za primer digitalni dvojček pametnega vozila, ga uporabljajo proizvajalci, serviserji in celo zavarovalnice. Podobno je v številnih drugih vertikalah.

Zanimiv je podatek iz raziskave, da danes digitalne dvojčke uporablja le okoli 13% podjetij, vendar naj bi se še v letošnjem letu ta delež povečal kar na 62%, v letu dni pa na tri četrtine. Hitra širitev naj bi se zgodila iz dveh razlogov. Proizvajalci naprav IoT pospešeno pripravljajo orodja za digitalne dvojčke, kjer se na ta način želijo razlikovati od konkurence, pri tem pa stimulirajo svoje uporabnike, da jih uporabljajo v dejanskih okoljih, kar jim daje dragocene vhodne podatke za nadaljnje izboljšave naprav IoT.

Drugi razlog so velike poslovne koristi na nekaterih področjih ob uporabi modelov digitalnih dvojčkov, na primer tam, kjer je potrebno zagotoviti ustrezno (zakonsko) varnost ali pri načrtovanju zmogljivosti (strojev, prostora, drugih sredstev) z uporabo simulacije v realnem, tipično dokaj kompleksnem okolju.

Raziskava je tudi pokazala, da se podjetja ne bojijo kompleksnosti, ki pogosto spremlja projekte digitalnih dvojčkov. Še več, kar 61% vprašanih je potrdilo, da so doslej preizkusili več digitalnih dvojčkov in jih tudi povezali med sabo. Na primer povezavo digitalnega dvojčka električnega generatorja z digitalnimi modeli črpalk ter drugih instalacij. Prav integracija različnih modlov digitalnih dvojčkov je naslednji korak, h katerem stremijo najbolj progresivna podjetja.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

Vlajke | 4.3.2019 | 11:27

Tale članek zanimivo opisuje rabo digitalnih dvojčkov. Ne pove pa kaj digitalni dvojček pravzaprav je. Vsaj jaz tega nisem razbral iz vsebine.

Jure Forstnerič | 4.3.2019 | 11:33

Hvala za komentar - je dodan stavek s kratkim opisom in povezavo na Wikipedio.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji