Objavljeno: 27.11.2017 05:00

Desetkrat hitrejše kvantno šifriranje

Kvantno računalništvo grozi, da bo pometlo s trenutnimi metodami šifriranja in razgalilo vso našo šifrirano komunikacijo, kar vključuje tudi spletno bančništvo, nakupe, elektronsko podpisovanje itn. Toda v teoriji obstaja tudi rešitev, ki jo prav tako ponuja kvantna narava. Doslej je bila ta rešitev bolj ali manj teoretična, sedaj pa dobivamo prve uporabne primerke.

QKD (quantum key distribution) je način izmenjave šifrirnih ključev na način, da jih je matematično nemogoče neopaženo prestreči. Z drugimi besedami to pomeni, da oba udeleženca v QKD takoj vidita, ali je informacijo na poti kdo prebral, ker že samo dejanje (meritev) spremeni stanje kvantnih delcev. V praksi smo videli nekaj načinov uporabe QKD, a vse pesti nizka prepustnost. Izmenjava informacij s hitrostjo nekaj kilobitov na sekundo je v modernem svetu premalo.

Raziskovalcem z univerz Duke, Ohio State in iz Oak Ridge National Laboratoryja je uspelo doseči kvantno izmenjave ključev s hitrostjo nekaj megabitov na sekundo, kar je približno 10-krat hitreje od dosedanjih sistemov in že praktično uporabno.

Spomnimo, da lahko laserske sisteme za QKD že kupimo, a so počasni. Kitajska je pred meseci demonstrirala QKD med dvema krajema, ki sta oddaljena 1200 kilometrov, pri čemer so si pomagali s satelitom.

Science Advances.

Poljudni članek.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji