Objavljeno: 1.11.2018 07:00

Bitcoin praznuje 10 let

Satoshi Nakamoto je zadnji dan oktobra pred desetimi leti objavil dokument, v katerem je razložil, kako deluje njegov digitalni denar z imenom bitcoin, nad katerim banke in države nimajo nadzora.

Deset let kasneje smo preživeli pravo norijo okoli povpraševanja in vrednotenja najbolj znane kriptovalute, ki je z leti dobila kopico oponašalcev in sprožila pravcato revolucijo, ki še poteka. Prihodnost bitcoina je še vedno v marsičem zavita v meglo, ugibanja o njegovi usodi pa so predmet neskončnih debat med navdušenci, ki prav v bitcoinu vidijo prihodnost, tako kot nasprotniki vse skupaj označujejo kot nateg.

Čeprav je vrednost bitcoina z leti stalno naraščala in se je že cena 1.000 dolarjev za bitcoin zdela sanjska, je svet lani preživel norost, ko se je vrednost valute zvišala na neverjetnih 20.000 dolarjev. Kdor je zgodaj verjel v bitcoin in si je pred leti za"test" kupil nekaj enot, je lani, če je seveda pravočasno prodal, zaslužil bajne vsote denarja. Od tedaj je vrednost bitcoina padla v območje okoli 6.500 dolarjev, kar pomeni, da je precej (poznih) vlagateljev tudi precej izgubilo. Toda vrednost bitcoina kljub temu ostaja visoka, je pa res, da se je stabilizirala in ne raste več, kot v preteklih letih.

Ne glede na usodo, ki ga čaka, je bitcoinu treba priznati pomen, ki ga je že doslej imel v poslovnem svetu in širši družbi. Pokazal je, da iz tradicionalne ekonomije dejansko vstopamo v čas digitalizacije vseh vidikov življenja, tudi kar se tiče financ, investicij in menjave vrednosti. Obenem je zanihal temelje sodobnega sveta, ki temelji na državni regulativi in bančnem sistemu. Kako močno, bo pokazal čas, so pa tradicionalni igralci na finančnih trgih razumeli sporočilo javnosti in v ozadju pripravljajo svoje odgovore za prihajajoče digitalne čase.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji