Objavljeno: 14.9.2017 01:00

Avtošola za samovozeča vozila

Podjetje Waymo, v lasti korporacije Alphabet (Google), je javnosti razkrilo, kako s pomočjo realističnih računalniških simulacij učijo samovozeča vozila boljše vožnje v realnem svetu. Waymo je razvil svoj lasten simulator z imenom Carcraft, v katerem skoraj 25.000 navideznih samovozečih vozil opravlja samostojne vožnje v navideznem svetu, ki je sestavljen iz računalniških modelov, video posnetkov in meritev opravljenih v realnem svetu -  v mestih Austin, Phoenix in domačem Mountain Viewu.

Za izdelavo virtualnega sveta je Waymo uporabil posnetke in meritve, ki so jih opravila posebna vozila, podobno opremljena za snemanje okolice, kot jih uporablja Google za svoj StreetView. Rezultat je zelo natančna upodobitev resničnega okolja, kjer so tudi razdalje in dimenzije skoraj identične dejanskim.

V simuliranem svetu se nato krmilni računalniki samovozečih vozil, kjer so v veliki meri uporabljeni algoritmi za strojno učenje, dobesedno učijo boljše vožnje, zlasti pravilnih reakcij v nepredvidenih okoliščinah. Waymo lahko namreč simulira različne scenarije, ki se utegnejo zgoditi v resničnem svetu, kot so vožnja drugih vozil skozi rdečo luč, nenadno prehitevanje motorista v gneči vozil ali pa obnašanje v primeru utripajočih rumenih luči na semaforju.

Simulator ob tem sproti spreminja parametre, kot so število vozil, njihova hitrost, pešci, kolesarji in različne druge ovire. Navidezna testna vozila nato opravijo na tisoče voženj in v primeru napake popravijo algoritem za vožnjo. Waymo navaja, da flota navideznih vozil vsak dan prevozi skoraj 8 milijonov navideznih milj, vse s ciljem, da bi izboljšali kakovost krmilnikov za samovozeča vozila. Krmilni računalniki pa nova spoznanja nato delijo z ostankom flote vozil.

Na ta način je Waymo dosegel, da lahko izboljšujejo kakovost algoritmov za samovozeča vozila, ne da bi ta morala celoten postopek učenja opraviti na resničnih cestah. Pravzaprav lahko na ta način simulirajo situacije, ki se redko dogajajo v resničnem okolju. Del programa je tudi to, da vozila dopolnjena z izkušnjami iz simuliranega sveta, naučeno nato preverijo na resničnih cestah.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji