Objavljeno: 21.1.2021 05:00 | Teme: baterija

Avtomobilske baterije, ki se napolnijo v petih minutah

Mlado izraelsko je razvilo baterije za električne avtomobile, ki se napolnijo v petih minutah. To so prve v praksi izdelane baterije, ki to omogočajo.

Čas polnjenja električnih baterij je ena izmed glavnih pomanjkljivosti električnih vozil. Pri vozilih na fosilna goriva teh težav ni. Petdesetlitrski rezervoar nafte zlahka napolnimo v petih minutah, kar predstavlja uskladiščene 1760 MJ oziroma skoraj 6 MW pretoka energije. Pri trenutno najhitrejših komercialnih električnih polnilnicah hitreje kot 150-250 kW ne gre. Četudi upoštevamo, da ima električni avtomobil boljši izkoristek in torej potrebujemo manj energije, je razlika še vedno v velikostnem razredu. Gorivo natankamo v nekaj minutah, elektriko napolnimo v nekaj deset minutah.

Omejitev ni le infrastruktura, torej električne povezave do polnilnice in potem do vozila, temveč tudi sama zgradba baterij. Prehitro polnjenje načeloma škoduje, še hitrejše pa baterije pregreje in uniči. Zato je toliko pomembnejši dosežek izraelskega zagonskega podjetja StoreDot, ki je razvilo baterijo za električno vozilo, ki se napolni v petih minutah. Proizvaja jih kitajski Eve Energy.

StoreDot se že dlje časa ukvarja s proizvodnjo baterij, ki omogočajo hitro polnjenje. Uporabljajo se v telefonih, letalnikih in skuterjih, sedaj pa bodo počasi potrkale še v avtomobile. Ob tem moramo poudariti, da se fizike vseeno ne da tako hitro upogniti. Nove baterije, ki se napolnijo v petih minutah, bi omogočale domet okrog 150 kilometrov. To, vštevši boljši izkoristek električnih vozil, pomeni, da še vedno potrebujejo približno desetkrat manj energije kot jo ima rezervoar nafte. A tudi to ni slabo.

Baterija je še vedno litij-ionska. Namesto grafitne elektrode uporabljajo polprevodniške nanodelce, ki so narejeni iz germanija. Ti so vodotopni, bolj prepustni za ione in lažji za rokovanje in proizvodnjo. Cena takšnih baterij naj bi bila primerljiva s trenutnimi litij-ionskimi. Hitre baterije so sicer zelo živahno raziskovalno področje, na katerem dela vrsta raziskovalnih skupin in podjetij.

The Guardian

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji