Objavljeno: 15.12.2013 01:00

Amerika ZA, Evropa PROTI

Ko razpravljamo o vzponu virtualne valute Bitcoin, ne moremo mimo ugotovitve, kako diametralno različno na ta pojav gledajo v ZDA in Evropi. Skoraj sočasno, ko ugledna banka Bank of America v posebnem poročilu meni, da bo Bitcoin v prihodnosti postal pomembno plačilno sredstvo in resen konkurent današnjim načinom plačevanja, v Evropski centralni bančni ustanovi European Banking Authority (EBA) opozarjajo na številna tveganja, ki so povezana (in celo že udejanjena) v povezavi z Bitcoinom.

EBA meni, da pomanjkanje regulative nad plačilnim sredstvom, kot je Bitcoin omogoča najrazličnejše zlorabe in nobenih jamstev. V ozadju jamstvo ne daje nobena banka ali druga podobna ustanova. Poleg tega opozarjajo na veliko verjetnost, da Bitcoin dolgoročno ne bo obdržal svoje vrednosti, še manj pa nadaljeval z vrtoglavo rastjo.

Evropska ustanova trdi, da Bitcoin sicer nudi visoko stopnjo anonimnosti pri transakcijah, a je zato hkrati odličen poligon za špekulante in celo kriminalne združbe, ki lahko na tak način opravljajo »varne« in predvsem anonimne transferje denarja sumljivega izvora. Ne nazadnje pa EBA opozarja, da se pri poslovanju z Bitocoinom uporabniki praviloma pozabljajo, da utegnejo davčne ustanove tovrstne transakcije raziskovati in obravnavati kot davčni prekršek.

Kako je možno takšno razhajanje mnenj dveh institucij, ki bi sicer morale skrbeti za stabilnost bančnih in plačilnih sistemov ter za zaščito ljudi, ki jim zaupajo upravljanje prihrankov?

P.S. Še komentar iz slovenske realnosti: kako po drugi strani zaupati ali ne-zaupati virtualni valuti v oblaku, ko še uradne državne in bančne obveznice čez noč postanejo nične brez kakega posebnega opravičila ali sankcije.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji