Objavljeno: 6.12.2016 01:00

Amazonove trgovine brez blagajn

Amazon je objavil načrt, po katerem bodo odprli maloprodajne trgovine s prehrambnimi izdelki, v katerih ne bo blagajn. Kupci bodo s pomočjo izvirne mobilne aplikacije zbirali izdelke na policah, po izhodu iz trgovine pa bo Amazonovova rešitev samodejno izdelala obračun in poslala račun kupcu.

Osnova novih teh futurističnih trgovin bo mobilna aplikacija Amazon Go, ki združuje tehnologije, kot so računalniški vid, tipala in algoritmi za strojno učenje, s katerimi razpozna, kaj kupec daje v nakupovalno torbo. Ko kupec pride v trgovino, se identificira s pomočjo kode v aplikaciji, od tu dalje pa lahko telefon spravi kar v žep ali torbo.

Tehnologija, ki jo imenujejo »Kar odidite ven« (Just Walk Out) omogoča, da aplikacija s pomočjo navedenih tehnologij samodejno zazna, kdaj je kupec iz police vzel izdelek oziroma kdaj ga vrnil na ustrezno mesto, če si je premislil. Natančneje povedano, tipala in kamere spremljajo kupca in njegovo početje, ne pa tudi samih izdelkov na policah.

Na prvi pogled se zdi, da tak koncept stoji na trhlih temeljih, toda Amazon trdi, da je napredek v tehnologiji dovolj velik velik preskok v smeri nakupa brez blagajn. Amazon Go so menda na skrivaj razvijali že skoraj štiri leta, celota pa bo nared v letu 2017. V začetku leta naj bi jo odprli v Amazonovem domačem mestu, Seattlu, kasneje pa naj bi tovrstne trgovine odpirali tudi v drugih mestih.

Amazon se s tem korakom hkrati podaja v klasično trgovino s prehrambnimi izdelki in izdelki za domačo rabo. Glede na tamkajšnjo konkurenco se tja verjetno ne bi podajali, če ne bi imeli v rokah veliko konkurenčno prednost. Amazon trdi, da bo uporabniška izkušnja takšna, da bo uporabnike prepričala.

Hkrati poudarjajo, da so drugi trgovci resda naredili velik korak naprej na področju mobilnega plačevanja, vendar nihče ni zares naslovil glavne težave nakupovalnega procesa – čakanja pred blagajno. V preteklosti so sicer že bili nekateri poizkusi, da bi se to spremenilo, vendar tedaj preprosto še ni bilo prave tehnologije. Tehnologija »Kar odidite ven« naj bi to radikalno spremenila.

NrmMk1Myrxc

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

chavlji | 6.12.2016 | 09:13

Lektor? "tipala in kamere spremljajo kupca in njegovo početje, ne pa same izdelke na policah." Koga ali česa ne spremljajo? Samih izdelkov na policah. "če ne bi imeli v rokah veliko konkurenčno prednost" Koga ali česa ne bi imel? Konkurenčne prednosti. "Na prvi vtis" ?

Matjaž Klančar | 6.12.2016 | 09:20

"Lektor" je danes malce zamudil, da... Hvala.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji