Objavljeno: 12.2.2025 07:00 | Teme: omrežja, kadri

Ali se obeta pomanjkanje strokovnjakov za omrežja?

Industrija informacijske tehnologije se sooča z izzivom upokojevanja izkušenih strokovnjakov na številnih področjih. Raziskava opravljena v različnih državah nakazuje, da se nam morda obeta kriza na področju izkušenega inženirskega kadra za omrežne tehnologije.

Raziskovalci predvsem opozarjajo, da se ustvarja vrzel v znanju in izkušnjah. Za inženirje, ki danes končajo študij, je veliko večja verjetnost, da bodo imeli izkušnje s spletnimi storitvami Amazon (AWS) in Azure, kot s protokolom kot je Border Gateway Protocol (BGP) ali virtualnimi zasebnimi omrežji Ethernet (EVPN). S Kubernetesom med študijem preživljajo bistveno več časa kot z ukazno vrstico usmerjevalnika ali stikala, pri tem pa se zanemarjajo bazična znanja, ki omogočajo nemoteno delovanje sistemov.

Da bi to vrzel zapolnili, je ključnega pomena, da se nova generacija strokovnjakov pripravi na prevzem teh kritičnih vlog, tako z poznavanjem sedanje tehnologije, kot novih smeri razvoja. To vključuje pridobivanje naprednih znanj o sodobnih omrežnih tehnologijah, kot so programsko opredeljena omrežja (SDN), povezovanje in upravljanje hibridnih oblačnih storitev in avtomatizacija omrežij.

Poleg tehničnih veščin je pomembno tudi razvijanje mehkih veščin, kot so komunikacija, sposobnost reševanja problemov in prilagodljivost, saj te omogočajo učinkovito sodelovanje v dinamičnih delovnih okoljih. Organizacije lahko prispevajo k temu prehodu z vlaganjem v programe usposabljanja, mentorstva in certificiranja, ki so prilagojeni potrebam sodobnih omrežij.

S spodbujanjem kulture nenehnega učenja in prilagajanja lahko IT sektor zagotovi, da bo nova generacija strokovnjakov pripravljena na prihodnje izzive in bo lahko učinkovito podpirala razvoj ter vzdrževanje kompleksnih omrežnih infrastruktur.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji