Objavljeno: 26.10.2007

10. linux dan

Tokratni jubilejni 10. Linux dan se je zgodil v četrtek, 25. oktobra 2007, v ambientu ljubljanskega gradu. Do sedaj je bil to vsebinsko najbolj bogat »letnik«, v grajskem okolju pa se je zbralo približno 120 udeležencev, ki so lahko svoje znanje dopolnjevali na trinajstih predavanjih in treh delavnicah.

Virtualizacije se na tak ali drugačen način lotevajo na vseh dogodkih, ki so povezani s računalniško in informacijsko tehnologijo in tudi na Linux dnevu ni bilo drugače. Tako smo na to temo lahko slišali serijo predavanj, ki so odstirali tančice virtualizacije v odprtokodnih sistemih.

Druga nit dogodka je bila namenjena odprtokodnim rešitvam in tudi letos smo lahko poslušali o vrsti rešitev, ki so (s pomočjo odprte kode) plod domačega znanja. Podjetje Microgramm Advantik se je že na prejšnjih Linux dnevih predstavilo s svojo rešitvijo blagajne, ki teče v odprtokodnem operacijskem sistemu. Tokrat so tudi praktično predstavili delovanje takšne blagajne. V strojnem smislu gre za »industrijski« računalnik z na dotik občutljivim zaslonom, ki so ga izdelali v Tiproju, v kombinaciji z njihovo programsko rešitvijo. Bistvena prednost take blagajne je, da je robustna in lahko deluje povsem samostojno, tudi v pogojih, ko izgubi stik s strežnikom, kjer se nahaja baza podatkov, saj ima v ta namen lokalno nameščeno lokalno kopijo. Ko se povezava vzpostavi, se podatki sinhronizirajo. Na ta način so dosegli visoko stopnjo razpoložljivosti sistema.

Plod domačega znanja je tudi CMS sistem Datajoy, ki so ga snovalci, pohvalno, objavili v odprti kodi.

Slišali smo lahko praktične rešitve, kako uporabiti linux v industrijski rabi, kako centralno upravljati informacijski sistem z imenikom na linux strežniški platformi, kako doseči enostavno VPN povezljivost zaposlenih z matičnim podjetjem s pomočjo programa IPCop v navezi z OpenVPN ter nenazadnje, kako voditi projekte z rešitvijo Trac.

Novost na Linux dnevu so bile tudi tri delavnice, ki so bile sicer bolj skromno obiskane, so pa udeležencem omogočile, da so se vodeno podali skozi pasti namestitve strežnikov RHEL5 ter odpravljanje najpogostejših napak pri administraciji tega operacijskega sistema.

www.linuxdan.si

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji