Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe
Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.
Aplikacija ICEBlock, ki uporabnikom omogoča deljenje lokacij agentov ameriške imigracijske službe (ICE), je dosegla več kot 240.000 uporabnikov in postala tretja najbolj priljubljena aplikacija v ZDA. Ob tem Trumpova vlada grozi njenemu razvijalcu s pregonom, kar pravni strokovnjaki označujejo za kršitev ustave.
Joshua Aaron, razvijalec ICEBlocka, trdi, da aplikacija deluje kot sistem zgodnjega opozarjanja, uporabnikom pa omogoča, da anonimno poročajo o prisotnosti ICE agentov v premeru petih milj. Aplikacija, ki je od aprila hitro pridobivala uporabnike, je v zadnjih dneh postala tarča ostrih kritik Trumpove vlade. Generalna državna tožilka ZDA Pam Bondi je javno izjavila, da pozorno spremljajo Aarona, ministrica za domovinsko varnost Kristi Noem pa je grozila s pregonom tudi televiziji CNN, ki je o aplikaciji poročala.
Pravni strokovnjaki poudarjajo, da ICEBlock ne krši nobenega zakona. Gre za temeljne pravice do svobode govora, pravi Alex Abdo iz Kolumbijske univerze. Civilni odvetnik Scott Hechinger dodaja, da je grožnja pregona globoko nezakonita in protiustavna. Aaron sam vztraja, da aplikacija ne spodbuja k nasilju ali oviranju dela oblasti, temveč le obvešča prebivalce o prisotnosti agentov. Vladni predstavniki trdijo, da aplikacija povečuje nevarnost za ICE agente in navajajo 500-odstotno povečanje napadov nanje, a dokaz za to trditev temelji na dvomljivem članku Breitbarta. Neodvisni pravni komentatorji opozarjajo, da Trumpova vlada napačno verjame, da smejo oblasti delovati v tajnosti, kar ni skladno z ameriško ustavo.
Aplikacija ICEBlock sicer ne shranjuje nobenih podatkov uporabnikov, lokacije pa se po štirih urah samodejno izbrišejo.