Objavljeno: 28.4.2021 12:00 | Teme: google, COVID-19

Googlova aplikacija za sledenje stikom ni popolnoma zasebna

V Googlovi implementaciji sledenja stikom, ki jo uporablja tudi slovenska aplikacija #ostanizdrav, so raziskovalci odkrili ranljivost, ki nekaterim tretjim aplikacijam omogoča zbiranje podatkov. Google je bil o odkritju obveščen že pred dvema mesecema, a ga ne vidi kot pomanjkljivost, zato ni pripravil popravka. Odkriteljem tako ni preostalo drugega, kot da o ranljivosti obvestijo javnost.

Sledenje stikom je v Googlovem (in tudi Applovem) sistemu izvedeno tako, da telefon ves čas oddaja anonimizirano identifikacijsko številko (RPI – rolling proximity identifier). Ta se spremeni vsakih 15 minut, zato ni možno slediti uporabnikom. Drugi telefoni, ki pridejo v bližino, zabeležijo trenutni RPI gosta, čas izpostavljenosti in jakost signala. Kdor je potrjeno okužen, njegov telefon strežnikom to dejstvo javi. Vsak telefon enkrat dnevno kontaktira strežnike in dobi seznam okuženih v obliki enoličnih kod (TEK - temporary exposure key). Iz TEK je možno izračunati vse RPI, ki so prejšnji dan nastali, tako da lahko aplikacija lokalno preveri, ali je bil uporabnik v stiku z okuženo osebo. Primerjava se izvede na telefoni, zato podatki o stikih ne potujejo nikamor, temveč ves čas ostanejo na telefonu.

Tako bi moralo biti v idealnem svetu. Izkazalo pa se je, da Googlova implementacija v sistemske dnevniške datoteke na telefonu shranjuje zbrane podatke stikov in lastne kode. To so torej ure, RPI in naslovi MAC vseh telefonov, s katerimi smo bili v stiku, ter lastni RPI. Običajne aplikacije dostopa do tega dela telefona nimajo (READ_LOGS), a obstajajo izjeme. Google proizvajalcem telefonov in partnerjem omogoča prednaložitev določenih sistemih aplikacij, denimo Samsung Browser ali Motorola MotoCare, ki ta dostop imajo. Ne gre za kakšno posebno redkost, saj ima večina telefonov nameščeno vsaj eno takšno aplikacijo. Ta pa ima dostop do vseh kod, s katerimi smo bili v stiku.

To prinaša številna tveganja za zasebnost, saj je možno iz tega izluščiti, v najslabšem primeru tudi lokacijske podatke in grafe poznanstev. Problematičen je zlasti naslov MAC, ki se tudi shranjuje. Google za zdaj ni izkazal pripravljenosti, da bi luknjo zakrpal, čeprav je rešitev preprosta. Ti podatki se pač ne bi smeli shranjevati v sistemski dnevnik, temveč zgolj v aplikacijo.

Poročilo

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Google iz fotografij dela videoposnetke

    Google je predstavil novo funkcijo umetne inteligence Gemini za pretvorbo fotografij v videoposnetke.

    Objavljeno: 11.7.2025 14:00 | Teme: google, umetna inteligenca
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • Grafična kartica za pol milijona dolarjev

    ASUS je na dogodku Bilibili World 2025 presenetil z razkritjem najdražje grafične kartice na svetu, posebne različice ROG Astral RTX 5090, izdelane iz pravega 24-karatnega zlata. 

    Objavljeno: 14.7.2025 10:00
  • Samsung predstavil troje prepogljivih telefonov

    Samsung je predstavil nove telefone, pri čemer se je to pot osredotočil na prepogljivost. Vsi trije novi modeli so prepogljivi: Galaxy Z Fold 7, Galaxy Z Flip 7 in Galaxy Z Flip 7 FE.

    Objavljeno: 11.7.2025 06:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji