Objavljeno: 21.1.2021 19:00 | Teme: Arnes, superračunalniki

ARNES dobil najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji

ARNES-ov superračunalnik, ki je del slovenske mreže računskih kapacitet SLING, je dobil obsežno nadgradnjo, s katero postaja najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji. A že marca se obeta še 13-krat zmogljivejši sistem v Mariboru.

Vanj so vgradili 4256 procesorskih jeder (62-krat AMD Epyc 7702P s po 64 jedri, 24-krat AMD Epyc 7272 s po 12 jedri in po dvema Nvidia V100s), ki prinašajo 170 TFLOPS računske moči, ter 48 grafičnih procesorjev Nvidia V100s za še 350 TFLOPS. Ustrezno so seveda razširili tudi diskovne zmogljivosti, tako da bo na voljo 3 PB na diskih in 320 TB na SSD-jih.  Pomnilnika bo 17 TB (po 256 ali 128 GB na vozlišče). S tem bo novi superračunalnik prevzel prvo mesto na slovenski lestvici.

Superračunalniki so zgrajeni modularno, tako da imajo vozlišča z grafičnimi procesorji, z veliko pomnilnika in z zmogljivimi centralnimi procesorji. Uporabljajo se v vrsti raziskav, denimo v teoretični fiziki, računski kemiji, obdelavi velepodatkov (big data), bioinformatiki, biologiji, meteorologiji, itd. Vsi računalniki v omrežju SLING so na voljo slovenskim raziskovalcem.

Seveda pa računalnik ne bo prav dolgo ostal vodilni, saj se v Mariboru postavlja vseslovenski superračunalnik HPC RIVR v okviru evropskega konzorcija EuroHPC, ki bo imel kar 10 PFLOPS (v praksi 6,8 FLOPS), s čimer se bo uvrstil tudi na globalno lestvico Top 500. Trenutno deluje osnovni del, ki od novembra 2019 ponuja 244 TFLOPS. Iz dodatnih sredstev EuroHPC pa se postavlja VEGA, ki bo del HPC RIVR, in bo končno zmogljivost dvignila na 10 PFLOPS.

ARNES

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Ali Google AI Overview ubija internet, kot ga poznamo?

    Zadnje mesece Google pri iskanju pred vsemi zadetki izpiše lasten povzetek več virov, ki ga ustvari z umetno inteligenco. Tako ustvarjeni AI Overview pa je zmotil založnike v Evropi, ki so se pritožili zaradi domnevne nepoštene konkurence. Trdijo, da jim Google odžira prihodke.

    Objavljeno: 7.7.2025 07:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji