Objavljeno: 5.5.2020 11:08

Apple in Google prepovedala preverjanje lokacije pri beleženju stikov

Pred časom smo pisali o tem, da nameravata Apple in Google funkcionalnost beleženja stikov z morebitno okuženimi s koronavirusom vgraditi v sam operacijski sistem (torej Apple v iOS, Google v Android) - pri tem bo prepovedano beleženje lokacije.

V novo objavljenih smernicah so opisali delovanje sistema, imenovanega »ExposureNotification«. Gre za klasični programski vtičnik (API), do katerega bodo imeli dostop programerji aplikacij in bo omogočil beleženje stikov z drugimi telefoni, zaznanih preko vmesnika bluetooth. V smernicah so zapisali, da bo ob tem prepovedana poizvedba teh aplikacij po lokaciji naprave. Po besedah obeh podjetij je zasebnost na prvem mestu, preprečiti želita tudi kopičenje podatkov s strani držav o svojih prebivalcih.

Tovrstne aplikacije beležijo, s kom smo bili v nekem določenem časovnem obdobju v tesnejšem stiku. Pri tem telefoni ne oddajajo konkretnega imena osebe, temveč le naključno generirano kodo, ki ni vezana na osebo in se samodejno zamenja vsakih deset do dvajset minut. Drugi telefoni te kode pri sebi zabeležijo in zašifrirajo. Vsaj enkrat na dan sistem prenese kode ljudi, pri katerih je bila potrjena okužba z koronavirusom. Vsaka naprava pa ta seznam primerja s svojimi zabeleženimi kodami in uporabnika opozori, če je zaznan ujemajoči par. 
Podjetji še dodajata, da bo razvoj aplikacij s tem vmesnikom API dovoljen le državnim/javnim zdravstvenim institucijam. V vsaki državi bo dovoljena le ena aplikacija s tovrstnim sistemom, kar bo preprečilo fragmentacijo pridobljenih podatkov. 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji