Objavljeno: 4.2.2007 13:05 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Januar 2007

Varovanje stanovanja ob pomoči telefona?

Sliši se uporabno: s telefonom UMTS preveriti dogajanje na neki oddaljeni lokaciji. Smo na počitnicah in z enim klicem preverimo, ali je doma še vedno vse tako, kot mora biti. Ali pa iz službe pogledamo, ali so otroci že prišli iz šole. Vse to s kamero UMTS.

Na prvi pogled je kamera Pupillo, ki jo prodaja Mobitel, prikupna, elegantno oblikovana naprava, visoka dobrih deset centimetrov. Vanjo kot v vsak mobilni telefon vstavimo kartico SIM, ob vklopu pa se priključi na omrežje UMTS. Z video klicem "nanjo" lahko opazujemo video, tekoče dogajanje, kakor ga vidi kamera.

Marsikoga bo takoj zmotila nastavitev naprave. Ni možnosti priklopa na računalnik (denimo prek vrat USB). To pomeni, da moramo vse nastavljati s sporočili SMS. Po drugi strani pa je teh nastavitev zelo malo. Določimo lahko, katere telefonske številke imajo dostop do kamere (največ deset), spremenimo PIN kodo kamere in določimo orientacijo slike (to pride prav ob montaži na strop). Prva telefonska številka, s katere pokličemo, je "glavna", torej upraviteljska, s te pa s sporočili določimo še druge podprte številke. Omeniti velja, da moramo biti pri nastavitvenih sporočilih zelo natančni, telefonske številke moramo na primer vnesti na točno določen način; na to nas opozarjajo tudi navodila.

Višina in videz preprečujeta kakšno bolj skrito rabo kamere, seveda pa zna že pogled nanjo odvrniti kakega nepridiprava. Kaj dosti več si z njo ne moremo pomagati, saj je pri zmogljivostih zelo okleščena. Nima notranjega pomnilnika, torej ne more shranjevati posnetkov. Manjka tipalo za gibanje, ki bi nas lahko obvestilo o dogajanju v opazovanem prostoru. To pomeni, da odpade (bolj ali manj) resna raba v varnostne namene. Kamera ima notranjo baterijo, ki zdrži v pripravljenosti 300 ur in štiri ure rabe, torej dejanskega video klica. Seveda jo lahko priključimo tudi na električno omrežje, priloženi kabel je dolg približno poldrugi meter. Zraven dobimo tudi komplet za montažo kamere na steno ali strop, preprost plastični nosilec, na katerem lahko kamero tudi obračamo, ter troje vijakov. Slika ni najboljša, primerljiva je s kakovostjo navadnih video klicev, ločljivost je le 352 x 288 pik. Ob večji razdalji ogledovanega cilja oziroma prehitrem gibanju le-tega je težko karkoli razločiti.

Po premisleku je videti, da je kamera bolj igrača kot resen pripomoček. Uporabna ni niti kot internetna kamera. Vse, kar zna, lahko dosežemo tudi z omrežnimi kamerami, in še veliko več (denimo shranjevanje posnetkov v računalnik), pa še pretirano drage niso. Zaenkrat je video klic v Mobitelovem omrežju še brezplačen, a je vprašanje, kako dolgo bo še tako, cena kamere pa je kar zasoljena. Seveda smo omejeni tudi s pokritostjo omrežja UMTS, ne samo pri kameri, temveč tudi pri naši lokaciji. Edina odlika kamere Pupillo je preprosta raba, saj zadostuje le video klic s telefona.

Pupillo

Kaj: Video kamera UMTS.

Izdeluje: Compal Communications, www.compal.com.

Prodaja: Mobitel, www.mobitel.si.

Cena: 77.900 tolarjev.

Za: Preprosta raba.

Proti: Nastavitev le prek sporočil SMS, omejena raba, ni možnosti priključitve na računalnik, cena.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji