Objavljeno: 25.2.2014 | Avtor: Anže Tomić | Monitor Marec 2014 | Teme: HDMI

Splet po TV

Apple se je izziva, kako brez težav poslati vsebino s telefona televizorju, lotil že v začetku svojih mobilnih iNaprav. Apple TV in Airplay sta tako z nami že kar nekaj časa, Googlova rešitev pa ga je terjala nekaj več.

Chromecast je naprava, ki bi ji težko našli ustreznik med izdelki drugih večjih podjetij. Gre za večjemu ključu USB podoben kos opreme, ki ga na televizor priklopimo prek vhoda HDMI. Ključek HDMI, torej. Takoj je treba omeniti, da ima na ohišju tudi vhod mikro USB, ki je namenjen napajanju. Električno energijo lahko Chromecast dobi prek samega vhoda HDMI, če to televizor seveda podpira.

Video vsebine je na Chromecast mogoče pošiljati iz okenskega računalnika, Maca in mobilnih naprav iOS ter Android. Ko Chromecast priklopimo na televizor, na izbrani napravi namestimo ustrezno aplikacijo, ki se bo našla z izdelkom. Naslednji korak zahteva, da mu določimo brezžično omrežje, v katero bosta povezana tako Chromecast kot naprava, ki bo nanj pošiljala vsebino, in zabava se lahko začne. Google se je z namestitvijo resnično potrudil, saj so navodila na zaslonu zapisana logično in je celoten postopek tako preprost, da z njim ne bodo imeli težav niti manj vešči uporabniki.

Google se je pošiljanja vsebin lotil nekoliko drugače kot konkurenca, saj Chromecastu slike ne pošiljamo s telefona tako kot pri Applovem Airplayu, pri katerem se slika s telefona zrcali na televizor. V Chromecastu namreč teče instanca brskalnika Chrome, ki vsebine vleče neposredno iz spleta, mi mu s telefonom ali računalnikom povemo le, katero vsebino naj kaže. Zaenkrat je podprtih le nekaj aplikacij, a ne manjkajo najpomembnejše. Začne se seveda z Youtubom in enostavnost, s katero na televizorju zagledamo posnetek, ki bi ga drugače gledali na mobilnem telefonu, je osupljiva. To storimo tako, da v aplikaciji na telefonu pritisnemo poseben gumb, ki se samodejno prikaže takrat, ko telefon v omrežju zazna Chromecast.

Kot rečeno, je moč na televizorju predvajati tudi neposredno vsebino brskalnika Chrome – iz njega je mogoče »poslati« katerikoli odprt zavihek. To pomeni, da lahko na televizorju brez težav spremljamo razne spletne prenose, ki jih je bilo na TV sprejemnik do zdaj teže spraviti. Brez težav lahko tudi spremljamo tekme, koncerte in druge prireditve, ki jih domače televizije ne prenašajo. Seveda lahko na televizor vržemo tudi zavihek, v katerem je odprta predstavitev ali pa galerija fotografij. Možnosti je zares veliko.

V tej številki revije smo popisali tudi, kako v Sloveniji doseči filmsko knjižnico Netflix (glej rubriko Nasveti), ki jo Chromecast prav tako podpira. Tudi tu ne gre za pošiljanje slike s telefona, temveč Chromecast sam na TV sprejemniku predvaja film ali nadaljevanko, ki smo jo izbrali s telefonom. To pomeni, da lahko medtem na mobilni napravi brskamo po spletu ali visimo na Twitterju, Netflixova aplikacija na telefonu pa se med gledanjem prek Chromecasta spremeni v daljinski upravljalnik, s katerim uravnavamo glasnost in skačemo po časovni premici filma.

Seveda je mogoče na televizor prek Chromecasta spraviti tudi svojo knjižnico filmov, nadaljevank in slik. To najlaže dosežemo s storitvijo Plex, ki v računalnik s filmi namesti strežnik, ta pa nato omogoča pošiljanje vsebin Chromecastu. Povedati je treba, da je zaenkrat funkcionalnost pošiljanja Chromecastu pri Plexu plačljiva, a so že obljubili, da bo kmalu na voljo tudi brezplačnim uporabnikom Plexa.

Največja slabost Chromecasta je v resnici le temperatura, saj se med rabo močno segreje. Kako bo to na napravo vplivalo dolgoročno, je težko reči, a spletno branje opisov in odzivov kupcev, ki Chrome uporabljajo dlje od nas, ne kaže pretiranih težav. Chromecast v ZDA stane 35 dolarjev, to je glede na to, kaj vse dobimo, zelo malo. Pri nas ga neposredno ni mogoče dobiti, a je na eBayu v Evropi veliko preprodajalcev, ki vam ga bodo s poštnino vred prodali za okoli 50 evrov. Tudi ta cena ni pretirana, saj boste spletne video vsebine gledali s povsem drugačnimi očmi. Lahkost uporabe je nedvomno največja odlika Chromecasta in lepo je videti, da lahko Google sam dostavi strojno opremo, ki deluje tako dobro.

Google Chromecast

Ključek HDMI

Cena: 35 dolarjev v ZDA. Na eBayu okoli 50 EUR.

✓    Preprost za uporabo.

✗    Med delovanjem se segreje.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji