Objavljeno: 10.6.2014 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Posebna 2014 | Teme: pametni telefon

Računalnik prihodnosti

Današnji pametni telefoni (pri čemer lahko »pametni« mirno izpustimo, ker so taki že skorajda vsi) so v resnici računalniki. Nekaterim je uspelo izračunati, da so celo močnejši, kot jih je NASA uporabila za podporo pristanku na Luni. Toda uporabni postanejo šele z množico aplikacij, ki jih lahko namestimo vanje.

Kdor se (še) spomni prvih pametnih telefonov, se bo morda spomnil tudi dvomov, ki so obhajali nas avtorje/novinarje, ko smo poskušali definirati, kaj telefon sploh naredi »pameten«. Nekako smo se zedinili, da je podpora elektronski pošti že nekako nujna, koledar tudi, predvajanje glasbenih datotek pa je bilo že bolj v domeni »dobro bi bilo, ni pa nujno«. V resnici smo s tem za »pametne« razglasili tudi telefone, ki so bili vse prej kot to. Prav zares sta pametne telefone v resnici izumila Microsoft, ki je v svoje ročne računalnike z Windows CE namestil tudi telefonski del, in Palm oz. Handspring, ki sta ga namestila v svoje ročne računalnike s PalmOS. Resda je bilo treba oboje upravljati s peresom, kar ni bilo najbolj priročno, vendar smo že takrat resneje zakoličili termin »pametni« – to je telefon, v katerega lahko namestimo dodatne, zunanje programe. Oziroma aplikacije, kot jim rečemo danes.

Toda zares uporabni so pametni telefoni postali šele z iPhonom in njegovimi, bodimo pošteni, kloni z operacijskim sistemom Android. Uporabnosti je sledil razmah navdušenja in kupcev, temu je sledila strma spirala napredka strojne opreme, tej pa spirala vedno zmogljivejše strojne opreme. Kot rečeno, menda leta 1969 NASA v celoti ni imela toliko procesorske moči, kot jo ima telefon v našem žepu. Resda so s svojim računalnikom izvedli program Apollo, igranja Jeznih Ptičev pa si niso mogli privoščiti, ha!

In prav igranje iger je v resnici ena večjih revolucij, ki so jih prinesli pametni telefoni oz. kot prvi – iPhone. Steve Jobs se je (morda malce prehitro) že pred leti pohvalil, da je Applov iPhone najbolje prodajana igralna konzola na svetu, in danes trditev zagotovo drži. Ne čudi, da so igre tudi na telefonih z Androidom (in celo na Microsoftovi platformi Windows Phone, beri: na Nokiah) enako priljubljene – vse te napravice imajo namreč odličen zaslon in odličen upravljavski vmesnik (prste), predvsem pa so vedno pri roki. Recept za najbolj uporabljano igralno konzolo je torej tu.

Ravno zato smo sklop najboljših programov za telefone zastavili tako, da smo predloge najboljših programov ločili na »običajne« in igre. Kajti prav iger je na vseh tržnicah, Applovi, Googlovi in Microsoftovi, toliko, da se povprečen uporabnik med njimi zagotovo izgubi. Že če se v iskanje programov podamo z mislijo, da bi našli »najboljše« ali pa »najbolj priporočane« ali pa »izbrane s strani uredništva«, bodo na prvih mestih vedno igre, igre in spet igre. To seveda pomeni, da vas bo verjetno zanimal tudi izbor drugih aplikacij. Izbrali smo jih po različnih merilih, od poslovnih do družabnih, od fotografskih do pravih »računalniških«. Avtor aplikacij za Windows Phone se je celo tako zelo razvnel (Microsoftov mobilni sistem se je šele dobro prebil v Monitorjev železni repertoar člankov), da je zbral natanko 111 aplikacij, ki jih velja preveriti. Če ste med redkimi Slovenci, ki imajo telefon z Windows Phone, seveda ;)

Vsekakor upamo, da vam bomo z našim izborom vsaj nekoliko olajšali »igranje«, brskanje in iskanje najžlahtnejših biserov z vseh treh aplikacijskih tržnic.

Kaj smo ugotovili:

Tržnice s programi oz. aplikacijami so tisto, kar je današnje telefone dejansko naredilo uporabno za množico opravil, ki so jih včasih opravljale druge naprave. Veselimo se že, česa vsega se bodo spomnili neodvisni razvijalci, saj je meja v resnici le »nebo«, kot pravi znani rek.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji