Objavljeno: 27.6.2017 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Julij-avgust 2017

Panasonic Lumix GH5

Panasonicova serija brezzrcalnih aparatov GH je požela velik uspeh med snemalci videa, novi GH5 pa prevzema štafeto od uspešnega GH4. Gre za aparat višjega cenovnega razreda, ki je po velikosti primerljiv s srednje velikimi DSLRji, a je kljub temu manjši od kakega Canonovega 5D – še enega izmed bolj priljubljenih aparatov za zajem videa. Ohišje je sicer odlične kakovosti, odporno proti vremenskim vplivom, prahu in tudi zmrzovanju (kot se pri Panasonicu hvalijo), dobrodošlo je to, da so obdržali enake baterije kot pri prejšnjem modelu. Pod desnimi vratci se tokrat skrivata dve reži za kartice SD, tu lahko nastavimo režim delovanja (torej snemanje zaporedno ali vzporedno).

Panasonic že od začetka uporablja nekoliko manjše tipalo od večine konkurentov, goriščnica objektivov se tu v praksi podvoji. Novo tipalo glede na predhodnike prinaša višjo ločljivost (zdaj 20 milijonov pik, prej dobrih 16) ob malenkost manjšem šumu pri enakih občutljivostih. Pri tem je večina tekmecev v tem cenovnem razredu sicer v manjši prednosti, a so razlike majhne. Kljub temu se pozna, da uporabljajo drugi nekoliko večja tipala.

Glavne izboljšave so prišle ravno na področju videa. Že predhodnik je obvladal ločljivost 4K, po novem lahko pri ločljivosti 4096 × 2160 snemamo pri 24 slikah na sekundo, pri 3840 × 2160 pa tudi do 60 slikah na sekundo (ali tudi manj, denimo 50, 24 itd.). Pretok podatkov gre do 400 Mb/s pri 4K oziroma do 200 Mb/s pri FullHD. GH5 dodaja še kar veliko funkcij iz možnosti, ki jih bodo uporabili najzahtevnejši, predvsem profesionalni uporabniki. Tu je, denimo, sicer plačljiva možnost uporabe Log gamma profilov – ti delujejo nekoliko podobno kot RAW profili pri zajemu fotografij, omogočajo občutno več možnosti pri naknadni obdelavi barvnih kanalov in upravljanju dinamičnega razpona. Enako velja tudi za izhod HDMI v klasični velikosti, z možnostjo držala, ki ščiti priklop tega kabla.

V primerjavi s predhodnikom je aparat zdaj dobil stabilizacijo slike, vgrajeno v samo ohišje. Panasonic je pri svojih modelih iz serije štirih četrtin že od začetka ubral strategijo vgrajevanja stabilizacije v objektive (namesto v ohišja), Olympus pa nasprotno. Stabilizacija v objektivih je sicer praviloma malenkost zmogljivejša, z njo so lahko sama ohišja aparatov nekoliko cenejša in manjša, a je po drugi strani stabilizacija v ohišju, kjer se premika tipalo, na voljo pri vseh objektivih. Ker se aparati GH pogosto uporabljajo tudi z objektivi drugih znamk (in tudi starimi, analognimi) je vgradnja stabilizacije v ohišje res koristna in dobrodošla.

GH5 je odličen aparat, ki v primerjavi s predhodnikom prinaša kar nekaj koristnih novosti. Meri na zahtevne, tudi profesionalne uporabnike, to se pozna tudi po razmeroma visoki ceni. Velja namreč okoli dva tisoč evrov.

Panasonic Lumix GH5

Kaj: Digitalni fotoaparat z izmenljivimi objektivi.

Ločljivost: Do 5184 × 3888.

Tipalo: Efektivno 20 milijonov pik.

Velikost in vrsta tipala: 17,3 × 13 mm, CMOS, faktor povečave goriščnice 2.

Prodaja: Bolje založene trgovine.

Cena: 2000 EUR (ohišje).

Za: Kakovost fotografij in videa, kakovost ohišja, hitrost in natančnost ostrenja, dve kartici SD.

Proti: Cena.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji