Objavljeno: 28.6.2016 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Julij - avgust 2016

Kaj vse nosimo v žepu

Kar nekaj let je že tega, kar smo v Monitorju prvič združili uredniške sile in popisali, kaj vse se nam programskega valja po naših računalnikih. Ker živimo v mobilnem svetu, je dandanes to smiselno ponoviti le za mobilne telefone (in tablice).

ovod za tokratno ponovitev in osvežitev zdaj že skoraj tradicionalnega popisa programske opreme v našem uredništvu je bil izziv našega bralca na – Twitterju. Pozval nas je namreč, naj mu predstavimo svojo zamisel »popolnega telefonskega namizja«, glede na to, da sem se v enem izmed zadnjih uvodnikov obregnil ob sistem Windows Phone, ki mu po mojem mnenju manjka kar nekaj ključnih in zanimivih aplikacij. Bralec se s tem ni strinjal, zatrjuje, da mu na njegovi Lumii prav nič ne manjka.

In s tem se lahko tudi strinjam, ljudje smo pač različni, različno zahtevni imamo različne potrebe, zanimajo nas različne stvari. Sam imam na svojem telefonu nekaj prek 160 aplikacij, razporejenih na šestih zaslonih (zasloni pa so nastavljeni na matriko 6 × 5 ikon). Zasloni so urejeni tematsko – novice/knjige/branje, šport, komunikacije, GPS, sistemski programi, igre. Priznam, le nekaj izmed vseh teh aplikacij uporabljam redno, večino pa le občasno, a bi se počutil res slabo, če bi bil omejen in vseh teh »igračk« ne bi mogel imeti. Tudi naš (edini) uporabnik Windows Phone, ki je do nedavna skrbel za rubriko »Najboljši programi za Windows Phone«, se nekako strinja z menoj. V svojem zapisu, ki ga lahko preberete na naslednjih straneh, je potožil, da je sicer popisal vse, kar ima na svojem telefonu Windows Phone, vendar bi rad povedal tudi, kaj uporablja na Androidu in/ali iPhonu, saj je izbira na Windows Phone pač omejena.

Seveda pa je po drugi strani res, da smo vsi, ki se zbiramo okoli Monitorja, nadpovprečno tehnično »firbčni«. Po drugi strani osebno poznam tudi kar nekaj uporabnikov, ki so naše popolno nasprotje in na telefon še nikoli niso namestili ničesar. Vedo sicer, da se na telefone da »nekaj« nameščati, a niso še nikoli začutili potrebe, da bi to tudi poizkusili. No, takim naslednjih nekaj strani zagotovo ne bo koristnih, drugi pa boste, upam, ob branju morda dobili kakšno zamisel in katere izmed »naših« aplikacij preizkusili tudi sami.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji