Objavljeno: 30.9.2014 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Oktober 2014

Je čas za Windows Phone?

Je čas za Windows Phone?

Vem, tak naslov se v mesecu, ko je ves svet norel zaradi novih iPhonov, zdi skorajda heretičen, pa vendar – so Microsoftovi (ok, Nokiini) telefoni danes končno dovolj dozoreli, da jih je mogoče priporočiti?

Najprej »disclaimer« – ne uporabljam ne Windows 8 ne telefona Windows, sem pa slednjega pred kratkim nekaj dni uporabljal kot svoj edini telefon.

Trdim, da so (nekateri, boljši, dražji) telefoni z Androidom najboljše, kar si danes lahko privoščimo, po drugi strani pa sem prepričan, da na področju tablic tak naslov nedvomno pripada Applovim tablicam iPad. V dnevih, ki sem jih preživel z novim Nokiinim telefonom, pa sem se prepričal, da so na telefonskem področju za marsikoga idealna rešitev lahko Okna. Telefoni Windows so, za začetek, zelo hitri in učinkoviti, uporabniški vmesnik je gladek in prijeten. In to velja tudi za telefone, ki so, cenovno in strojno gledano, veliko nižje od vrhunskih Androidov in iPhonov. Dalje – uporabniški vmesnik je v celoti slovenski, slovenska je tudi tipkovnica. Slednje na iPhonih velja šele od prejšnjega tedna, prvo pa morda ne bo držalo nikoli. In za konec – v telefonu so že ob nakupu nameščeni bolj ali manj vsi programi/aplikacije, ki jih povprečen, nezahteven uporabnik v resnici potrebuje. S telefonom je mogoče klicati, SMSati, fotografirati, brskati po spletu, viseti na Facebooku in upravljati elektronsko pošto. Da je mogoče početi tudi še kaj drugega? Gotovo, vendar se bo treba zaplesti v trgovino Windows …

Windows (Phone) Store je bila dolgo zasmehovana trgovina, saj je na svet privekala kot zadnja (za Applovo in Googlovo) in je bila kot taka smešno manjša, na voljo je bilo res malo uporabniških aplikacij. Kot je videti danes, je Microsoft to tako zelo prizadelo, da je naredil vse, da bi se število aplikacij povečalo in se približalo velikosti konkurentov. Ampak res vse. Tudi to, da so vanjo spustili vse, kar je vsaj približno spominjalo na aplikacijo.

Ko sem pred kakim mesecem po dolgem času pokukal v Windows Phone Store in si poskušal namestiti aplikaciji Youtube in Gmail, sem se počutil kot pred leti sodelavec, ko je prvič zajadral v (takratno) Googlovo trgovino z aplikacijami. On je bil takrat vajen urejenosti Applove trgovine, jaz sem danes vajen urejenosti Googlove. Oba sva bila zgrožena. Iskanje po »youtube« mi je namreč prikazalo desetine aplikacij z besedico Youtube v naslovu, vse so imele uradno Googlovo ikonico in prav nobena ni imela z Googlom prav nobene zveze. Po namestitvi sem namreč ugotovil, da je velika večina teh »aplikacij« le spletna stran youtube.com, ki se odpre v Internet Explorerju, zraven pa je prikazana množica oglasov. Med drugim tudi takih, ki te pozivajo k nakupu aplikacije za odstranjevanje oglasov … Še več, najočitnejše so bile aplikacije z imeni Youtube Pro, Youtube Platinum, Youtube Premium, Youtube Emerald itd., med katerimi ni bilo prav nobene razlike, še celo avtor je bil isti – »Facebook Twitter Instagram YouTube World Champs«. In naj preteklik popravim v sedanjik – tudi še danes je natanko tako, preizkusite lahko kar v različici trgovine za namizne računalnike v Windows 8. Danes je malenkost bolje le to, je, da se pri iskanju »gmail« taka solata prikazuje manj (a se) in da je pri drugih iskalnih besedah, kjer je tudi nastopala (Flash Player, Pandora, uTorrent, Firefox, Picasa …), ni več. Da, Microsoft se je lotil čiščenja, predvsem zaradi nekaj zelo odmevnih člankov na to temo, ki so zakrožili po internetu. Kar je dobro. Slabo je, da so se tega lotili šele sedaj, prvi med enakimi (Apple) pa je sistem pravilno zastavil že v začetku. Apple si namreč za vsako aplikacijo, ki bi jo rad razvijalec objavil v njihovi trgovini, vzame tudi do tri tedne in jo preveri po dolgem in počez. To je sicer na prvi pogled slabo (nerodno) za razvijalca, a dobro za uporabnika. Zatorej je v končni fazi dobro tudi za razvijalca. Google ni tako zelo strog, pa vendar tam nisem opazil, da bi »šle skozi« aplikacije z ukradenimi originalnimi ikonami in imeni. Microsoft je preverjanje aplikacij prepustil kar avtomatiki, aplikacije so menda »odobrene« v slabi urici, v kateremkoli delu dneva. In avtomatika takih prevar očitno ne zaznava …

Po drugi strani je treba Microsoft pohvaliti, da z raznimi krajevnimi dogodki vzpodbuja razvoj/prenos krajevnih aplikacij, ki so jih uporabniki vajeni z drugih platform (npr. aplikacija Trola). Tudi zaradi teh lahko danes rečem, da so telefoni Windows primerni za tiste, ki so bili še nedavno zadovoljni z »navadnimi« telefoni in se jim ne ljubi ukvarjati s pretiranim brskanjem po trgovini. Za poslovneže, stare mame in »stare mame«. Poznam eno iz zadnje skupine, ki je šele po dveh letih lastništva androidnega telefona Galaxy S3 ugotovila, da zadeva premore tudi trgovino in da so za telefone na voljo tudi igre. Pardon, ni ugotovila, jaz sem ji pokazal. Kar ni v resnici nič narobe – telefon pač uporablja le za zgoraj našteto, kjer bi ji sedel tudi Windows Phone …

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

Artplant | 25.10.2014 | 08:35

Ljubko. Torej WIndows Phone je za nas stare mame, ki šele zadnje mesece odkrivamo nekakšne Store z aplikacijami za oponašanje prdenja, ki jih na Apple storu, ki je že od začetka svoj Store odlično zastavil nikoli ni bilo. Globoko, pomembno in tipično Klančarjevo rezoniranje. Čestitke!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji