Objavljeno: 18.2.2011 | Monitor Februar 2011

Krize še ni konec

Tokrat v Trendih analiziramo prodajo osebnih računalnikov v Sloveniji tretjem četrtletju lanskega leta. Vir: analitska hiša IDC.

Osebni računalniki

Prodaja računalnikov je v tretjem četrtletju 2010 glede na leto prej upadla. Le na videz bolje je šlo prenosnikom, gledano količinsko se je prodaja povečala za 1,9 % , v denarju pa je to kljub temu pomenilo 26 % upad. Vesela novica torej, prenosniki se cenijo.

Izdelovalci

Kar zadeva najbolj priljubljene znamke, je, pri nas gledano, količinsko HP daleč prvi, z več kot tretjinskim deležem. Sledijo mu Lenovo in potem skoraj izenačeni Acer, Toshiba in Dell.

Gledano skozi prihodke, ostajajo deleži približno enaki. Mimogrede, pri podatkih glede na vrednost (grafikona ne objavljamo) se je na tretje mesto, presenetljivo, prebil Apple. Bomo videli, kako bo v naslednjem četrtletju.

Procesorji

Slovenske računalnike v 94,9 % poganjajo Intelovi procesorji, ugotavlja raziskava. Da se tudi pri nas zavedamo, da je moč procesorja zadnja leta trivialna, dokazuje kraljevanje cenejših in starejših procesorjev Core in Dual, medtem ko novejši Nehalemi zasedajo spodnji del lestvice.

Znamke proti brezimnim računalnikom

Zanimivo je tudi tržno gibanje t. i. belih škatel, torej računalnikov, ki jih ne prodajajo pod blagovno znamko. Rast njihove prodaje je bila ves čas negativna, v tretjem četrtletju lanskega leta pa nenadoma skokovito prehitela prodajo znamk.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji