Objavljeno: 25.2.2020 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Marec 2020

Glasbena očala

Pred kratkim smo pri Monitorju naredili manjši preizkus brezžičnih slušalk, a proizvajalci ponujajo tudi alternativne ideje – denimo bluetooth očala z zvočniki.

Očala so preprostega, a prikupnega videza, svojo elektronsko poslanstvo dobro skrivajo.

Bose je sicer zelo znano podjetje na področju zvoka, njihova očala Frames pa združujejo klasična sončna očala s povezavo bluetooth in majhne zvočnike, usmerjene v uporabnikova ušesa. Gre za zanimivo idejo, ki pa ima tudi svoje omejitve.

Preizkusili smo model, imenovan Alto, ki na videz spominja na legendarna očala Wayfarers znamke Ray-Ban. Gre torej za preprosto, plastično ohišje z razmeroma velikimi, rahlo zatemnjenimi lečami. Velja omeniti, da lahko leče tudi zamenjamo, podjetje pa v bodoče obljublja tudi možnost korekcijskih leč, a tega v tem trenutku še ni na voljo.

Omenjeni model je na voljo v dveh velikostih, ponujajo pa tudi nekoliko manjši model Rondo z bolj zaobljenim, okroglim (retro) videzom. V vseh primerih je okvir preproste črne barve, očala pa so presenetljivo lahka in udobna. Pri tem velja poudariti, da je udobje močno odvisno od oblike obraza, saj očala tehtajo 45 gramov. Ohišje je odporno na vremenske vplive po standardu IPX2, kar pomeni, da bodo zdržala kakšno rahlo kapljico, ne pa resnejšega naliva.

Ročke se od prednjega dela občutno odebelijo, saj je tu je spravljena vsa elektronika. Všeč nam je, da so očala izredno nevpadljiva – med preizkusom nihče ni opazil, da bi šlo za kaj drugega kot navadna sončna očala.

Preizkusili smo model, imenovan Alto, ki na videz spominja na legendarna očala Wayfarers znamke Ray-Ban.

Na strani je le ena majhna, zlata tipka, s katero aktiviramo povezavo med očali in telefonom. Vzpostavitev povezave je bila hitra in enostavna. Bose sicer ponuja aplikacijo za prvi priklop in seznanitev z očali, a ta ni potrebna, saj se obnašajo kot klasične bluetooth slušalke.

Očala imajo na straneh majhne zvočnike, usmerjene v uporabnikova ušesa. Proizvajalec trdi, da gre 99 odstotkov zvoka v ušesa, le odstotek pa se razprši v okolico. Načelno lahko to potrdimo, saj je treba nastaviti res visoko raven glasnosti, da mimoidoči opazijo kaj nenavadnega.

Kakovost zvoka je solidna, tako za glasbo kot za govor (podkaste), se pa pozna, da gre za zvočnike (in ne slušalke, ki bi bile v ušesu), saj je poslušanje govora v hrupnih okoljih skoraj nemogoče. Med sprehodom po mestu smo komajda poslušali omenjene podkaste – kapa je pri tem nekoliko pomagala, a vseeno se očala bistveno bolje obnesejo v manj hrupnih okoljih.

Bose obljublja tri ure in pol vzdržljivosti akumulatorja, mi bi temu prišteli še kake pol ure. To je še kar solidno, sploh ker gre za iskanje ravnovesja med velikostjo in težo ohišja ter vzdržljivostjo akumulatorja. Želeli pa si, da bi bil priložen etui kaj več kot le to – škoda, da nima integrirane baterije, prek katere bi se lahko očala vsaj malo napolnila, kot je to pri Applovih (in tudi drugih) brezžičnih slušalkah. Ob očalih sicer dobimo namenski napajalnik.

Očala se dobro obnesejo. Glavna omejitev je predvsem delovanje v hrupnih okoljih, dodatna pa cena naprave – pri nas namreč veljajo 229 evrov. Razumemo, da gre za nišni izdelek, a vseeno se nam to glede na ponujeno zdi malce preveč.

Bose Frames

očala z bluetooth zvočniki

Prodaja: www.lorexcenter.si

Cena: 229 EUR

Za: Zanimiva ideja, prikupen videz, enostavna raba, majhna teža.

Proti: Nima ohišja z baterijo, slabše poslušanje v hrupnih okoljih, cena.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji