Objavljeno: 16.6.2021 | Avtor: Matjaž Potrč | Monitor Posebna 2021

Druge izdaje - Programer. Samo za resne programerje!

Leto 1992. Nekaj študentov drugega letnika računalništva in informatike na takratni Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo se je dogovorilo: »Izdajali bomo računalniško revijo!« Marca je izšla prva številka, naklada je bila 1.500 izvodov.

Odločili smo se za strokovni pristop, zato ciljna skupina naših bralcev ni bila prav velika. Med prispevki naj omenim šolo programiranja, v nadaljevanjih, kjer smo bralce učili od zbirnika do SQL in vse, kar je bilo vmes. Del vsebine je bil posvečen tudi strojni opremi, načrtom za vezja, ki se jih je dalo tudi kupiti ali pa so bila v kompletih za lastno izdelavo. Objavljali smo nagradne uganke, za nagrado pa ponudili naročnino in diskete s preizkusno programsko opremo (t. i. shareware).

Revijo sva urejala z Urošem Mesojedcem, ki je, čeprav resen programer, oblikoval tudi naslovnice v programu CorelDRAW, sam pa sem postavljal vsebino, sprva v programu Ventura, nato pa v QuarkXPressu. Končni izdelek smo na laserskem tiskalniku natisnili na polprozorni papir pavs in vse skupaj odnesli v tiskarno.

Tudi sicer je bil celoten projekt zastavljen zelo entuziastično. Revijo smo ročno ovijali v ovitek, natisnjene Programerje pa sem za distribucijo v Delovih kioskih v Renaultu 5 osebno dostavljal v Ljubljano. Za evidenco naročnikov sem sam sprogramiral ustrezen program (v Clipperju!), ta je podatke za pošto tiskal na matrični tiskalnik, enako tudi položnice. Sodelavcev in avtorjev je bilo seveda več, komunicirali smo prek omrežja BBS Adrianet, ki je tudi sicer služilo kot ključna podpora.

Oglasnih prihodkov je bilo zelo malo, vzdrževati smo se poskušali z naročninami oziroma s prodanimi izvodi, vendar to ni bilo vzdržno. Junija 1994 smo napovedali, da bo naslednja številka izšla 1. julija, vendar se ni več izšlo – dogovorili smo se z založbo Pasadena in Programer je postal redna priloga Monitorja. Tam ga je bilo moč brati do konca leta 2005.

Matjaž Potrč, nekdanji urednik Programerja

Več o "tistih časih" si lahko preberete v posebni jubilejni številki Monitorja:

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji