Objavljeno: 16.6.2021 | Monitor Posebna 2021

Druge izdaje - priročniki. Ko smo se še učili iz knjig.

Si predstavljate, da bi danes za učenje uporabe urejevalnika besedil uporabljali knjige? Urejevalnika besedil? To so vendar osnove današnjega digitalnega življenja. Kaj pa programiranje? Bi se programiranja učili z učbenikom v roki? Toda točno to smo počeli nekoč, ko se je Monitorjevemu založniku zdelo primerno izdati nekaj zelo resnih priročnikov, »nasvetnikov« in celo učbenikov.

Pod dve najdebelejši knjigi tistega časa se je podpisal Uroš Mesojedec. Pozoren bralec tokratne posebne izdaje Monitorja je nanj že naletel v vlogi avtorja in urednika v Monitorju in Programerju, programerja, ki stoji za programsko opremo na Monitorjevih ploščkih, namignemo lahko, da tudi za spletno stranjo www.monitor.si. Nenazadnje je nekoč obvladal tudi CorelDRAW, s katerim je izdeloval naslovnice revije Programer. Med letoma 1996 in 1998 pa je imel še toliko časa (danes ga nima več), da je spisal 500- in 600-stranska priročnika Visual basic, sodobno programiranje in Java, programiranje za Internet.

Ob bok se mu je postavil Nikolaj Pečenko, takrat redni Monitorjev pisec in urednik, in leta 1998 napisal zelo poljudno zastavljen priročnik Moj prvi PC. Knjiga je postala prava uspešnica, saj je bila v različnih različicah prodana v 50.000 izvodih, prilagala se je tudi takratnim osebnim računalnikom, ki so jih sestavljala domača podjetja. Naš takratni založnik je poskusil tudi »s konkurenco«, knjigo Namestimo Linux, ki so jo spisali navdušenci iz društva Lugos (Društvo uporabnikov Linuxa Slovenije), še prej pa je Miha Mazzini napisal zbirko nasvetov z naslovom Zakaj Windows for Workgroups. Spomnimo – to so bili prvi Windows, ki so se zares spogledovali z omrežnim povezovanjem.

Zgoraj smo omenili učbenike – založba je izdala dva. Poslovna informatika (Word for Windows 6.0) avtoric Helena Holy Klančar in Silva Pralica ter Računalništvo in informatika Ljubomirja Kostrevca. Vsaj za prvega lahko iz prve roke potrdimo, da je bilo vseh 330 strani napisanih v – Word for Windows 6.0. Z zaslonskimi posnetki vred. Mukotrpno delo, ki je bilo velikokrat prekinjano s »sesutji« programa. S katerim se je moral ukvarjati sedanji odgovorni urednik Monitorja ;)

Več o "tistih časih" si lahko preberete v posebni jubilejni številki Monitorja:

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji