Objavljeno: 16.6.2021 | Monitor Posebna 2021

Druge izdaje - knjige za telebane. Nihče ni tako pameten, da ne bi bil kdaj teleban.

Monitorjev založnik, podjetje Pasadena, je od leta 1993 izdal celo vrsto knjig, ki so bile večinoma namenjene IT-uporabnikom. Začeli smo knjigama PC za telebane in DOS za telebane, z dvema prevodoma ameriške knjižne zbirke, ki je zaradi svoje uspešnosti postala svetovni fenomen (založba IDG Books).

Pri prevodu naslova je bilo kar nekaj dilem (»… za nerodne«), na koncu pa je zmagal odličen predlog, ki ga je podala dolgoletna Monitorjeva lektorica Dora Mali: »… za telebane«. Kot je opaziti, je izraz ponarodel, najdemo ga v številnih časopisnih naslovih.

Te knjige so bile, vsaj v prvih nekaj letih izdajanja, za slovenske razmere podobno uspešne kot izvirne, ameriške izdaje in iz začetne založniške logike je bilo videti, da smo mojstri pri izdajanju knjižnih uspešnic. To nas je opogumilo, da smo zelo povečali knjižno produkcijo, med katero najdemo še nekaj zelo zanimivih prevedenih naslovov. Vse o Internetu & World Wide Webu, prva knjiga v slovenskem jeziku o internetu – 1996 (mimogrede avtor slovenskega prevoda za www je David Pahor: svetovni splet), Grafično oblikovanje – 1997, Leksikon računalništva in informatike (zasnovano 1993, izdano 2002).

Knjige za telebane živijo še danes, v Založbi Pasadena, novem podjetju, ki je izšlo iz programa. Res pa je, da so trenutno bolj priljubljene neračunalniške vsebine, kot so Tehnika doseganja čustvene svobode za telebane, Mejna osebnostna motnja za telebane ali Premagovanje anksioznosti za telebane. Je še kdo dvomil o tem, da se je v zadnjih 30 letih svet res zelo spremenil?

Več o "tistih časih" si lahko preberete v posebni jubilejni številki Monitorja:

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji