Objavljeno: 28.4.2020 | Avtor: Gregor Stamejčič | Monitor Maj 2020

Delo od doma: Nič novega

V zadnjih tednih se je zame, roko na srce, spremenilo bore malo. Že dolgo namreč delam bolj ali manj izključno od doma pa tudi sicer čisto preveč časa preživim zroč v monitor ali kakšen drug zaslon.

Poleg tega sem pasjelastnik, kar pomeni, da lahko kljub karanteni trikrat dnevno stopim iz »bajte«, da mala pošast opravi svoje potrebe. Tako še vedno svoje posle večinoma rešujem kar prek Gmaila ali pa svojega Riseup računa, če ne želim, da mi lahko ravno vsakdo brklja po zapisanem. Tonamensko kakšno reč tudi zaklenem z Mailvelope – konec koncev sodelujem z irskim štartnikom, ki se ukvarja ravno z varnostjo, tako na spletu kot v živo. Zanje vodim skupino programerjev, s katerimi večino dnevnih zadev rešujemo prek Slacka, ki je zato postal nepogrešljiv pripomoček.

Verjetno najpomembnejše orodje, ki ga uporabljam za organizacijo dela, je Trello, ki se mi zaradi preproste uporabe še danes zdi hudimano dober nadomestek za post-it listke in ga uporabljam tudi za zasebne zadeve. Na drugi strani pa sem ga v službi sčasoma zamenjal za Clubhouse, ki omogoča boljši nadzor nad razvojnimi šprinti in lažjo predikcijo. Ko si s fanti in z dekleti dopisujemo prek telefona, uporabljamo Signal, ki v nasprotju, na primer, s Telegramom ostane kriptiran tudi na strežnikih. Prek kamere pa govorimo ob pomoči čisto navadnih Hangouts, ki se jih da enostavno vključiti v koledarski dogodek, ali pa Skypa. Včasih uporabimo tudi Jitzi, če smo bolj skrivaški, saj nudi precej višjo stopnjo varnosti. Nepogrešljiv je tudi GitHub, ki ga je znanec opredelil kot »Facebook za programerje«. Sam to nisem, iskreno, zato ga bolj uporabljam kot urejevalnik vsebin v aplikaciji, ki jo izdelujemo.

Za Irce delam večinoma prek Chromebooka, saj je nekoliko bolj varen in nudi dovolj dober dostop do vseh zgoraj omenjenih zadev, ki so dostopne kar prek brskalnika. Pišem pa večinoma na Pošasti, igričarski »gajbi« s 6-jedrnim Ryzenom, 16 GB rama, z diskom SSD, s solidnim GeForce RTX 2060 super na krovu ter tipkovnico, ki mi je za tovrstno delo kakopak ljubša od prenosnikove – OpenOffice konec koncev še vedno ne potrebuje tolikšnih grafičnih zmogljivosti za nemoteno delo. Po službeni dolžnosti premorem tudi tri telefone, dva z Androidom (zastarelega OnePlus1 in novejšo Motorolo) ter iPhone5. Skratka, zaradi vseh zaslonov že postajam nekoliko kratkoviden.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji