Objavljeno: 24.8.2011 08:34 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Julij-avgust 2011

Cunami

Cunami

O globalizaciji je bilo prelitega že veliko črnila, takega in drugačnega. Vsi se nekako zavedamo, da je naša elektronika nekoč prihajala z Japonskega, danes pa jo večinoma dobimo s Kitajskega, nekaj pa tudi s Tajvana, iz Južne Koreje in drugih vzhodnoazijskih držav. Pravzaprav bomo težko kar iz glave izstrelili naprave, ki so narejene na Japonskem.

Sem sodi morda kak avtomobil (pa še to le manjših izdelovalcev, kot je Subaru), pa naprednejši digitalni fotoaparati in objektivi (recimo nekateri Nikonovi in Canonovi modeli). Pa vendar je danes vsaka elektronska naprava tako napredna, da uporablja dele z vsega sveta.

To se lepo kaže zdaj, po katastrofalnem cunamiju na Japonskem v začetku marca. Videti je, kot da je večina sveta že pozabila na potres in gromozanski val, ki mu je sledil, v javnosti se govori le še o jedrskih elektrarnah in njihovih težavah. A v računalništvu se katastrofalno dogajanje pozna tudi v manj očitnih oblikah.

Omenili smo že, da je razmeroma malo naprav izdelanih na Japonskem, vsaj manj kot nekoč. A v deželi vzahajajočega sonca še vedno izdelajo silno veliko manjših komponent, takih, kjer je pri izdelavi potrebna največja možna natančnost. Pri fotoaparatih smo že omenili kakovostno optiko, a veliko je tudi elektronskih komponent. Sem sodijo razna tipala, različni mikrokrmilniki in druge manjše komponente, pa tudi sestavni deli za različne LCD monitorje (stekla, barvni filtri, polarizatorji). Japonska podjetja prispevajo dobro petino vseh svetovnih polprevodniških komponent, pa čeprav teh komponent navadni uporabniki nikoli ne vidimo. Opazimo le končne izdelke, ki pa so največkrat "Made in China".

Tudi na naših preizkusih v rubriki Najboljši čutimo posledice. Takoj po potresu smo se pogovarjali z nekaterimi našimi uvozniki računalniških komponent, takrat nam, vsaj uradno, še niso znali ničesar povedati o zalogah in dobavnih rokih naprav. Neuradno so sicer omenili, da bi znali imeti težave pri dobavi, a jih niti nismo občutili.

Do zdaj. Za naše preizkuse si naprave sposojamo pri uvoznikih, pri tem pa dobimo tudi povratni odziv o napravah, usmeritvah na našem trgu, ne nazadnje tudi podatke o prihajajočih novostih. Zdaj se je pokazalo, da bo predstavitev nekaterih novosti prav zaradi omenjenih naravnih katastrof premaknjena. V konkretnem primeru gre za eno izmed japonskih tiskalniških podjetij, ki naprav sicer ne izdeluje na Japonskem, a od tam dobi nekatere pomembne elektronske elemente.

Čeprav je morda zanimivo, pa končni uporabniki tega ne bodo opazili, saj je trg tiskalnikov že tradicionalno počasen, v naših tabelah imamo tudi več let stare modele, ki so še naprodaj. Je pa res, da cene ostajajo razmeroma enake, morebitna znižanja prinesejo le posamezne prodajne akcije.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji