Objavljeno: 31.1.2023 | Avtor: Boris Šavc | Monitor Februar 2023

ChatGPT alternative

ChatGPT je storitev, ki trenutno na trgu odmeva najbolj. Uporabljajo jo leni učenci, radovedni študentje, podjetni novinarji, napredni šefi in drugi. Zdi se, da ni vprašanja, na katero ChatGPT ne bi imel odgovora. Ta umetna inteligenca za zdaj nima prave mobilne aplikacije, jo imajo pa naslednje storitve, ki se ob pomoči računalniške pameti podajo še na druga področja.

Z umetno inteligenco nikoli nismo sami. Ko se počutimo osamljene, nam priskoči na pomoč robot Replika. Gre za pravega umetnega prijatelja (ali prijateljico), ki je vedno pripravljen na pogovor. Nikoli nas ne pusti čakati in se z veseljem spusti v debato o najrazličnejših temah – življenju, ljubezni in drugih zadevah, o katerih bi se sicer pogovarjali z družinskimi člani ali znanci iz mesa in kosti. Poleg mobilne aplikacije je Replika dostopna tudi na spletu in tako dosegljiva iz praktično vseh, s spletom povezanih naprav.

English Language Speech Assistant ali ELSA je aplikacija, ki ob pomoči umetne inteligence pomaga pri učenju tujih jezikov. Računalniška pamet zna podrobno analizirati uporabnikov govor ter ima na zalogi vrsto preprostih nalog za izboljšanje posameznikovega znanja. Aplikacija je na voljo za vse telefone z operacijskim sistemom Android kot tudi mobilne naprave z logotipom ugriznjenega jabolka.

Google sicer pospešeno dela na področju lastne kopije programa ChatGPT, a že zdaj ponuja umetno inteligenco, ki služi za reševanje nalog in testov. Z aplikacijo Socratic vprašanje, na katero odgovora ne poznamo, slikamo, nakar nam njen oblačni algoritem postreže z odgovorom in s podrobnejšo razlago, kako je do njega prišel. Dovolj, da bodo učitelji in profesorji prepričani, da je rešitev zrasla na našem umskem zelniku.

Urejevalnik fotografij FaceApp je odličen primer učinkovite rabe umetne inteligence. Aplikacija se od tekmecev loči po zares neverjetnih preobrazbah uporabnikovih slik. Osrednja zvezda je zamenjava spola, prav tako občudovanja vredno pa je pomlajevanje osebka pred kamero. V nekaj sekundah je fantastičen izdelek nared za objavo na družabnih omrežjih.

Z umetno pametjo je slehernik lahko umetnik. Vse, kar potrebujemo za izdelavo dostojne umetnine, je program Starryai, poleg nekaj osnovnih smernic, ki računalniški inteligenci povedo, v katero smer naj projekt zapelje.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji