Objavljeno: 28.6.2011 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Junij 2011 | Teme: android

Čas je za lišp

Računalnike, namizne, prenosne, tablične in žepne (telefone) vedno bolj določa njihov zunanji videz. Lišp operacijskega sistema oziroma lišp dodatnih programčkov, ki jih namestimo v operacijski sistem. Trije avtorji so se spopadli z nalogo, da bi kar najbolj nališpali svoje računalnike - okenskega, macovskega in linuxnega.

Operacijskim sistemom se je včasih v resnici reklo Disk Operating System (pa četudi to ni bil ravno Microsoftov DOS), enostavno zato, ker je bila to tista programska oprema, ki je skrbela za upravljanje z diskom računalnika. Danes so operacijski sistemi tisti "disk" v imenu izgubili, ker je njihova vloga veliko širša. Pravzaprav bi lahko rekli, da je njihova vloga vedno bolj posredništvo med računalnikom in njegovim uporabnikom, v resnici kar uporabniški vmesnik. Da, vsekakor je "pod pokrovom" še veliko več, od zagotavljanja večopravilnosti in sobivanja programov, dodeljevanja pomnilnika, vzdrževanja omrežne komunikacije, varnosti in, ne nazadnje, še vedno tudi dela z diskovnimi pogoni, pa vendar - to, kar operacijske sisteme naredi priljubljene, je vedno bolj - le lišp. Predvsem imam tu v mislih Appleov iOS, Googlov Android in Microsoftov Windows Phone 7, vendar tudi operacijske sisteme za osebne računalnike.

V resnici je pri računalniku, za katerim sedimo osem in več ur na dan, pomembno, kako z nami komunicira, kako je videti, in kakšne bonbončke nam ponuja pri delu z njim. Izkaže se, da so kljub morebitnim drugačnim prebliskom še najmanj nališpana Microsoftova Okna 7. Sicer veliko bolj kot starejši Windows XP, okna so polprozorna, okenskih animacij je kar nekaj, imamo celo 3D preklapljanje med programi, toda v resnici jim je mogoče "prilepiti" še marsikaj. Od polnega 3D videza pa do tematskih videzov, enostavnejšega dela z množico ikon in še marsičesa.

Jabolčni računalniki od nekdaj skrbijo za lišp, zato ne čudi, da so zunanji razvijalci tu nekoliko bolj brez sape. Kljub temu si, poleg ozadij, lahko omislimo spreminjanje ikon, sestavljanje ikon in spet 3D pogled na namizje.

Še najbolj zanimiv je na tem področju Linux, kjer imajo nekatere distribucije vgrajeno že bolj ali manj vse, kar bi si človek od lišpa poželel. Že pred časom smo v Monitorju pisali (in posneli) že skorajda čudaške učinke z ogenjčki, ki jih lahko prižigamo na namizju (Compiz), tokrat pa smo našli tudi še vse kaj drugega.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji