Objavljeno: 27.5.2008 15:16 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Maj 2008

Canon ++

Neprogramerje je zgornji naslov morda zmedel, vendar popolnoma ustreza - pričujoči članek bo govoril o programski opremi, ki bistveno nadgradi zmogljivosti kompaktnih Canonovih fotoaparatov. Tako kot je jezik C++ nadgradil običajni C...

To, da so v današnje stroje in naprave, take ali drugačne, skoraj vedno vgrajeni nekakšni računalniki, je že dolgo znano. To, da so za nekatere izmed njih na voljo tudi alternativni "operacijski sistemi" oziroma strojna programska oprema (firmware), tudi. Ne čudi torej, da je že nekaj časa na voljo tudi programska oprema, ki osnovne zmogljivosti Canonovih (bolj ali manj vseh, ki vsebujejo procesorja Digic II ali Digic III) kompaktnih fotoaparatov bistveno izboljša.

CHDK sicer ni strojna programska oprema v pravem pomenu besede, saj ne nadomešča tiste, ki jo v fotoaparat gradi Canon, temveč slednjo le ob vsakem vklopu fotoaparata nadgradi. To je pravzaprav še boljše, saj ni prav nobene možnosti, da bi z njeno namestitvijo v fotoaparatu karkoli trajno pokvarili. Celo Canonova tehnična pomoč se strinja, da z namestitvijo CHDK ne kršimo garancijskih pogojev. Zadevo namreč namestimo na pomnilniško kartico, za to potrebujemo bralnik kartic, in jo poženemo ročno (ob vklopu držimo eno izmed tipk) ali pa si kartico priredimo tako, da se ta programski dodatek zažene ob vsakem vklopu. Če gre karkoli narobe, fotoaparat le ugasnemo.

Ko je CHDK zagnan, pridemo do njegovih nastavitev s posebno tipko, ki se razlikuje od modela do modela; pri modelih serije A (mi smo preizkušali na modelu A720IS) je to tipka, ki sicer rabi za tiskanje na tiskalnik. Že pred tem pa smo deležni nekaterih dodatkov na zaslonu, ki jih "originalni" Canoni nimajo. Polnost akumulatorja tako vidimo izraženo v odstotkih (zelo uporabno!), enako ali pa v KB si lahko prikažemo tudi količino prostora na pomnilniški kartici, vklopimo si lahko prikaz ure, pa živi prikaz histograma (ki ga sicer ob nakupu premorejo le naprednejši Canonovi fotoaparati) in še kaj. Vklopimo lahko tudi prikaz t. i. "zebre", ki v živo prikazuje, kateri deli slike bodo ob zajemu presvetli (prežgani) in kateri pretemni.

Že zaradi zgoraj povedanega se bodo marsikateremu amaterskemu fotografu zasvetile oči, vendar je v CHDK vgrajeno tudi kar nekaj dobrot, ki jih bodo veseli bolj napredni uporabniki. Tako lahko nastavimo tudi zajemanje z veliko krajšimi (ali daljšimi) časi, kot jih podpira originalni uporabniški vmesnik (kaj pravite na 1/80.000 sekunde?). Strojna oprema namreč to zmore, le do zdaj nam ni bilo na voljo. Nastavimo lahko tudi zajemanje v formatu RAW (hkrati, poleg JPG) in si s tem drastično povečamo možnosti nadaljnje obdelave.

In, ne nazadnje, iz spleta si lahko prenesemo kar nekaj zelo zanimivih skript oz. pravih pravcatih programčkov v BASICu, ki ga CHDK razume in s katerimi lahko fotoaparat priženemo do skrajnih meja zmogljivosti. Zelo smo se npr. navdušili nad skriptom, ki omogoča, da med zajemanjem video posnetka uporabimo tudi optični zum in ne samo digitalnega. Resnično, deluje! Resda se motorček, ki premika objektiv, zelo sliši in resda zumiranje ni zvezno, temveč koračno, vendar deluje. Z drugim skriptom lahko nastavimo, da fotoaparat vsake toliko sekund (ali minut ali ...) posname fotografijo. Odlično za "snemanje" narave, ki se prebuja ali morda nočnega zvezdnega neba. In še nadgradnja tega - skript, ki naredi posnetek takrat, ko se v zornem kotu fotoaparata kaj spremeni. Uporabno za nadzor gibanja in celo za fotografiranje strel med nevihtami! Med našim preizkušanjem nad Slovenijo sicer ni bilo neviht, vendar zapisi v spletu potrjujejo, da je z nekaj znanja in spretnosti tudi s cenejšimi Canoni mogoče popolnoma avtomatsko izdelovati zelo lepe fotografije strel.

Skratka, CHDK zmore veliko in še več. In ker z njim fotoaparata nikakor ne moremo pokvariti, ga zelo toplo priporočamo. Zelo verjetno vam bo prirastel k srcu.

Primer videa, narejenega iz posameznih posnetkov (ki jih je avtomatika naredila vsakih 20 sekund), si lahko ogledate na www.monitor.si/timelapse.wmv.

CHDK

Kaj: Dodatek k strojni programski opremi za Canonove fotoaparate.
Izdeluje: chdk.wikia.com.
Cena: Zastonj.
Za: Podpora RAW, koristni statusni podatki, zebra, histogram, hitro fotografiranje, množica uporabnih skript (fotografiranje strel, optično zumiranje ...).
Proti: Napredne zmogljivosti zahtevajo naprednega uporabnika.

Zelo smo se navdušili nad skriptom, ki omogoča, da med zajemanjem video posnetka uporabimo tudi optični zum in ne samo digitalnega. Resnično, deluje!

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji