Objavljeno: 28.11.2017 | Avtor: Boris Šavc | Monitor December 2017

Boljši zaznamki

Med pohajkovanjem po spletu nemalokrat naletimo na zanimivo vsebino, ki je v danem trenutku ne zmoremo použiti. Na pomoč nam priskočijo dobri, stari zaznamki, ki si zapomnijo naslov spletišča za kasnejši obisk. Ker so zaznamki nerodni in zastareli ter povečini zahtevajo internetno povezanost, so se na telefonih iPhone in tablicah iPad uveljavile aplikacije, ki omogočajo sodobno kasnejše branje.

Prvak med mobilnimi pripomočki za kasnejše branje sliši na ime Pocket: Save Stories for Later. Krono si je prislužil z zavidanja vrednim stažem in naborom najrazličnejših zmožnosti, ki segajo od podpore številnim storitvam RSS, samodejnega zaznavanja spletnih naslovov do družabnih funkcij, s katerimi sledimo drugim uporabnikom oziroma njihovim predlogom za branje. Od vseh se najbolje izkaže organizacijski vidik aplikacije, iskanje, podprto z oznakami, je enostavno in učinkovito. Brezplačni Pocket je, kot spletna aplikacija ali vtičnik za izbrani brskalnik, na voljo tudi na namizju.

Podobno bogat nabor ponuja Instapaper. Kljub funkcionalni podobnosti gre za popolnoma drugačno aplikacijo, s poudarkom na videzu in bralni izkušnji. Tekmece prekaša z zmožnostmi prilagajanja. Posameznik si po želji prilagodi, kako bo shranjena spletna vsebina prikazana, besedilo lahko označi ali ga prebere v hitrostnem načinu. Instagram za lažje iskanje člankov uporablja organizacijo z imeniki in je od prevzema s strani Pinteresta povsem brezplačen.

Shout by KYA je novejši predstavnik aplikacij za kasnejše branje. Čeprav nima tako številnih zmožnosti kot Pocket in Instapaper, ga bodo veseli ljudje, ki radi sodelujejo in najdeno vsebino delijo. Študentje, sodelavci pri skupinskem projektu in drugi z aplikacijo Shout najdeno spletno vsebino dodajajo na skupne sezname s preprosto uporabo vgrajenih orodij za deljenje v sistemu iOS, nato združeno gradivo posamezniku prikaže aplikacija.

Odličen bralnik elektronskega čtiva Amazon Kindle je z dodatkom spletnega bralnika Safari Send to Kindle postal tudi dobra aplikacija za kasnejše branje. Zmožnosti, ki jih Kindle zaradi drugačne namembnosti nima, nadomesti program z bralno izkušnjo in podporo napravam z elektronskim papirjem.

Z ustreznim dodatkom oziroma vtičnikom ali kar vgrajeno zmožnostjo postanejo spletni brskalniki odlični programi za kasnejše branje. Mobilna Safari in Chrome že imata funkcijo Reading List, ki omogoča tudi branje brez spletne povezave.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji