Objavljeno: 14.12.2009

Wi-Fi vstopa v gigabitno dobo

Med tem, ko se organizacija IEEE šele nedavno uradno potrdila standard 802.11n za brezžični prenos podatkov, ki v najboljšem primeru dosega hitrost 600 Mb/s, so na vidiku že novi predlogi, ki bodo hitrosti dvignile precej čez mejo 1 Gb/s. Poseben komite v okviru IEEE tako že dela na standardu z imenom 802.11ac, ki bo hitrosti dvignil prav nekje na nivo 1 Gb/s. Avtorji želijo ostati v istem frekvenčnem prostoru, kjer je deloval doslej malo rabljeni protokol 802.11a, torej pri 5 GHz. Toda medtem, ko sedanji protokoli, vključno z 802.11g in 802.11n uporabljajo pas v širini 20 MHz, naj bi 802.11ac uporabljal 40 do 80 MHz (kasneje morda celo 160 MHz). Večja pasovna širina pomeni, da lahko sočasno prenašamo več bitov na ločenih frekvenčnih kanalih, od tu tudi višje skupne hitrosti prenosa podatkov. Po sedanjih načrtih naj bi bil standard javno na voljo v začetku 2011, uradno potrjen pa okoli leta 2012.

Še višje hitrosti pa obljublja standard WiGig, ki ga je uradno objavilo interesno združenje proizvajalcev z imenom Wireless Gigabit Alliance, med katerimi so taka imena, kot so Intel, AMD, Dell, NEC, Toshiba in Microsoft. WiGig obljublja hitrosti kar tja do 7 Gb/s, torej okoli 10-krat več kot današnji 802.11n. Toda novost vsekakor ni zamenjava za obstoječe protokole Wi-Fi, saj lahko visoko hitrost dosega na precej manjših razdaljah, tipično največ v okvir enega prostora oziroma sobe. Namenjena je predvsem brezžičnemu prenosu informacij med računalniškimi napravami in izdelki zabavne elektronike, prav tako pa ne bo motila obstoječih brezžičnih povezav, saj deluje na visoki frekvenci 60 GHz. Avtorji WiGig so kot kaže precej bolj agilni kot IEEE, saj so končno specifikacijo že objavili, prve izdelke pa napovedujejo že za prvo četrtletje 2010.

http://www.wigig.org

http://www.ieee.org

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji