Objavljeno: 21.4.2010

Telekom izgubil po 13 letih

Telekomovi grehi iz 90 let prejšnjega stoletja prihajajo ponovno na plano. Ob ustanovitvi SIOLa leta 1996 je Telekom Slovenije SIOLu aktivno pomagal pri uveljavljanju na trgu interneta, izdatno ga je financiral iz izrednih dobičkov telefonije, omogočil mu je brezplačno reklamo na telefonskih računih in telefonskih karticah, predvsem pa je izvajal aktivno diskriminacijo med SIOLom in SIOLu konkurenčnimi ponudniki interneta. Urad za varstvo konkurence je v tistem času izdal dve odločbi, v prvi leta 1997 je ugotavljal, da je Telekom zlorabljal monopolni položaj, ker je samo SIOLu (in ARNESu) omogočil uporabo cenejše številke za dostop do interneta, ne pa tudi K2.netu in Quantomu, ki sta to izrecno zahtevala. V drugi odločbi leta 2000 pa je UVK ugotovil, da je Telekom zlorabljal monopolni položaj, ker je samo SIOLu omogočil sodelovanje v ISDN paketih z njegovimi CD-ROMi. V pri zadevi se je Telekom izgovarjal, da nima tehničnih možnosti, v drugi pa, da nima poslovnega interesa. Medtem ko je druga odločba UVK po devetih letih postopka končno doživela epilog na Ustavnem sodišču, ki je potrdilo, da Telekom ne sme diskriminirati konkurence, pa četudi gre pri tem za njegovo lastno poslovno enoto oziroma hčerinsko družbo, pa pri prvi odločbi ni šlo tako "gladko".

Ta teden je namreč o Telekomovi tožbi iz leta 1997, s katero je Telekom skušal razveljaviti odločbo UVK iz leta 1997, odločilo šele Okrožno sodišče v Ljubljani, ki je Telekomovo tožbo zavrnilo (in to šele v tretjem poizkusu). V postopku je sodišče na predlog Telekoma imenovalo izvedenca telekomunikacijske stroke Janeza Šmida, ki je ugotovil, da bi prej ali slej prišlo do kolapsa celotnega telekomunikacijskega omrežja, če bi tudi drugi ponudniki (in ne samo SIOL in ARNES) smeli uporabljati cenejše številke za dostop do interneta, saj Telekom za to naj ne bi imel tehničnih možnosti. Postopek je trajal kar trinajst let zaradi več napak Okrožnega oziroma Višjega sodišča, ki so bile narejene v postopku. Najprej je sodnik štiri leta "pozabil" Telekomov tožbo v predalu, potem pa je sodišče najprej sodelovalo pri protipravni poravnavi med Telekomom in UVKjem (UVK ne more "nazaj vzeti" odločbe, potem ko jo je enkrat izdal), potem pa sodišče Telekomu še ni zagotovilo pravnega varstva v skladu z ustavo. V postopku je tako dvakrat moralo posredovati Vrhovno sodišče in popravljati napake nižjih sodišč. Glede na Telekomovo "pregovorno vztrajnost" na sodiščih pa lahko spet pričakujemo pritožbe vse do Ustavnega sodišča, kar utegne ves postopek zavleči še za nekaj dodatnih nekaj let.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji