Objavljeno: 1.12.2003

Okrevanje IT bo zahtevalo žrtve

Družba Gartner je objavila, da se je kriza sektorja IT kot kaže končala, in da je pred nami vsaj dveletno obdobje zmerne rasti. Okrevanje in konsolidiranje trga pa bo zahtevalo določene žrtve, saj bo do leta 2005 izginila polovica podjetij IT, napovedujejo pri Gartnerju. Pričakovanja so torej kar optimistična, kljub temu pa so bodoči rezultati odvisni predvsem od gospodarskega okrevanja v ZDA in drugod. Gartner je pred kratkim zvišal napoved letošnje prodaje osebnih računalnikov na 164,3 milijona enot, kar bi bilo skoraj 11% več kot v letu 2002. Tudi družba IDC bo najverjetneje popravila oceno prodaje PC-jev, in sicer navzgor.

Tudi ostala računalniška industrija se lahko v naslednjih dveh letih nadeja rasti blizu desetih odstotkov, so prepričani pri Gartnerju. Glavni razlog za optimizem vidijo v kombinaciji tehnološkega napredka, arhitekturnih sprememb, tržnih vplivov in dobre prakse. V naslednjih dveh letih se bo trg konsolidiral, tako da bo ostalo le nekaj močnih igralcev, ki bodo lahko cene določali po svoje, kar pa bo najbrž prineslo podražitve. Izdelovalci računalniške opreme so morali namreč v preteklih kriznih letih zmanjševati cene, da so lahko kaj prodali. Cenovna vojna pa je med drugim prinesla tudi izjemen uspeh pri prodaji mobilnih naprav kot so prenosni računalniki in brezžična oprema.

Okrevanje trga IT pa bo imelo velik vpliv tudi na trg delovne sile, saj bodo na ceni predvsem tehnološki strokovnjaki s področij širokopasovnih omrežij (broadband), brezžične tehnologije, Linuxa, upravljanja z vsebino, rudarjenja podatkov, varnosti in poslovne inteligence.

http://www.gartner.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Severna Koreja s kriptovalutami in lažnimi zaposlenimi nakradla milijarde

    Za razliko od praktično vseh ostalih držav se Severna Koreja v veliki meri zanaša na internetni kriminal in kriptoprevare za financiranje delovanja države in izogibanje sankcijam. Tudi eden večjih letošnjih vdorov, ko so neznanci z borze Bybit ukradli za poldrugo milijardo dolarjev kriptovalute ether, je bil plod Severne Koreje.

    Objavljeno: 27.10.2025 07:00
  • Zakaj nihče ne mara Applovih in Samsungovih tankih telefonov?

    Applov najnovejši in najtanjši iPhone Air, ki v debelino meri le dobrih pet milimetrov in tehta 165 gramov, je čudo tehnike, a ga začuda ljudje niso radostno sprejeli. Medtem ko se iPhone 17 Pro in iPhone 17 Pro Max prodajata rekordno, klasični iPhone 17 pa prav tako žanje visoke številke, iPhone Air zapostaja.

    Objavljeno: 20.10.2025 05:00
  • Nvidia: Kitajska je za nas mrtva

    Nvidijin direktor Jensen Huang je dejal, da je tržni delež podjetja na Kitajskem hitro padel s 95 odstotkov na ničlo. To ni presenetljivo, saj izvoz na Kitajsko prepoveduje kar ameriška administracija. A to v resnici ni čisto res, saj po drugi strani več kot četrtino prodaje predstavlja izvoz v Singapur – od koder na Kitajsko vodijo neuradne poti.

    Objavljeno: 20.10.2025 07:00
  • Popolnoma drugačno električno kolo

    Rivianovo hčerinsko podjetje Also, specializirano za mikromobilnost, je predstavilo inovativno električno kolo TM-B (Transcendent Mobility - Bike), ki obljublja povsem novo izkušnjo vožnje. 

    Objavljeno: 23.10.2025 16:00
  • V Londonu vam bodo verjetno ukradli telefon

    Samo v lanskem letu so v Londonu ukradli 80.000 pametnih telefonov, kar je v milijonski metropoli sicer malo, a vseeno precej več kot v drugih podobno velikih mestih v Evropi. In približno tretjino več kot leto pred tem. Trend je torej zaskrbljujoč.

    Objavljeno: 23.10.2025 05:00
  • SD-kartica na dnu Atlantika preživela implozijo Titana

    Raziskovalci so na dnu Atlantskega ocena v bližini razbitine Titanika našli SanDiskovo spominsko kartico SD, s katere so lahko sneli 12 fotografij in devet videoposnetkov. Kartica je tja potonila pred dvema letoma, ko je implodirala podmornica Titan, s katero je podjetje OceanGate želelo obiskati razbitine slavnega parnika.

    Objavljeno: 22.10.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji