Objavljeno: 12.12.2003

Gorivne celice za ročne računalnike

Hitachi pripravlja alternativni način napajanja za ročne računalnike, ki bo temeljil na gorivnih celicah. Skupaj s podjetjem Tokai, ki sicer danes razvija cigaretne vžigalnike, nameravajo leta 2005 na trg poslati miniaturne gorivne celice, ki bi jih lahko uporabili v ročnih računalnikih, pa tudi drugih mobilnih napravah. Eden od glavnih razlogov za nenavadno sodelovanje je znanje družbe Tokai pa izdelavi miniaturnih rezervoarjev.

Podjetji sta tako že razvili prototip kartuše velikosti današnje baterije tipa AA, ki vsebuje okoli 50 kubičnih centimetrov metanola z 20-odstotno koncentracijo. Ta zadostuje za napajanje ročnega računalnika za okoli 6 do 8 ur, vendar pri Hitachiju menijo, da je še precej prostora za izboljšave. V času, ko bo tehnologija zrela za proizvodnjo naj bi tako uporabili 30-odstotno koncentracijo, s čimer bi lahko v istem prostoru hranili še več goriva.

Hitachi pa ni edino japonsko podjetje, ki pospešeno razvija gorivne celice. Na tem področju so dejavni tudi NTT DoCoMo, NEC in Tohsiba, vendar nobeden še nima nared izdelkov za proizvodnjo. Toshiba je sicer sprva načrtovala začetek prodaje v letu 2004, vendar so nedavno razvoj podaljšali za leto dni. Cilj tega projekta je kartuša velikosti 25 kubičnih centimetrov, ki bi zadostovala za 20 ur delovanja. NEC obljublja za leto 2005 celo model, ki zagotavlja 40 ur delovanja v tipični napravi. Glavni razlog za intenzivno pripravljanje gorivnih celic je vse večja poraba energije pri mobilnih napravah, zaradi česar klasični akumulatorji tej nalogi niso več kos.

http://www.hitachi.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji