Objavljeno: 22.1.2016 01:00

Apple, Samsung in Sony povezani z izkoriščanjem otrok

Amnesty International v novem poročilu odkriva, da so z izkoriščanjem otrok povezani skorajda vsi velikani tehnološke in avtomobilske industrije, med njimi tudi Apple, Samsung in Sony. V poročilu omenjena podjetja ne opravljajo zadostnega nadzora, da se v njihovih izdelkih ne bi pojavljal kobalt, pridobljen z izkoriščanjem otroške delovne sile. Kobalt, ki je med drugim uporabljen pri izdelavi baterij za telefone, tablice in prenosnike, prihaja iz rudnikov Demokratične republike Kongo, kjer delajo nekateri otroci že od sedmega leta naprej. Amnesty International je med podjetji odkrila 16 grešnikov in jih obvestila o njihovem početju. Večina obtožbe zavrača, nekaj, med njimi tudi Apple, jih bo sprožilo preiskavo o resničnosti trditev.

Demokratična republika Kongo proizvede polovico kobalta na svetu. Delavci so v rudnikih nenehno izpostavljeni zdravju škodljivim razmeram in smrti, v zadnjih šestnajstih mesecih je umrlo čez 80 rudarjev. Med delavci so tudi otroci, ki za dvanajst ur težkega dela dobijo dolar ali dva. Amnesty International meni, da bi za boljše razmere v Demokratični republiki Kongo največ lahko naredila prav podjetja, ki kobalt kupujejo. Žal se zdi, da je razviti svet predaleč zabredel in stvari še dolgo ne bodo na pravem mestu.

Amnesty International

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Severna Koreja s kriptovalutami in lažnimi zaposlenimi nakradla milijarde

    Za razliko od praktično vseh ostalih držav se Severna Koreja v veliki meri zanaša na internetni kriminal in kriptoprevare za financiranje delovanja države in izogibanje sankcijam. Tudi eden večjih letošnjih vdorov, ko so neznanci z borze Bybit ukradli za poldrugo milijardo dolarjev kriptovalute ether, je bil plod Severne Koreje.

    Objavljeno: 27.10.2025 07:00
  • Zakaj nihče ne mara Applovih in Samsungovih tankih telefonov?

    Applov najnovejši in najtanjši iPhone Air, ki v debelino meri le dobrih pet milimetrov in tehta 165 gramov, je čudo tehnike, a ga začuda ljudje niso radostno sprejeli. Medtem ko se iPhone 17 Pro in iPhone 17 Pro Max prodajata rekordno, klasični iPhone 17 pa prav tako žanje visoke številke, iPhone Air zapostaja.

    Objavljeno: 20.10.2025 05:00
  • Nvidia: Kitajska je za nas mrtva

    Nvidijin direktor Jensen Huang je dejal, da je tržni delež podjetja na Kitajskem hitro padel s 95 odstotkov na ničlo. To ni presenetljivo, saj izvoz na Kitajsko prepoveduje kar ameriška administracija. A to v resnici ni čisto res, saj po drugi strani več kot četrtino prodaje predstavlja izvoz v Singapur – od koder na Kitajsko vodijo neuradne poti.

    Objavljeno: 20.10.2025 07:00
  • Popolnoma drugačno električno kolo

    Rivianovo hčerinsko podjetje Also, specializirano za mikromobilnost, je predstavilo inovativno električno kolo TM-B (Transcendent Mobility - Bike), ki obljublja povsem novo izkušnjo vožnje. 

    Objavljeno: 23.10.2025 16:00
  • V Londonu vam bodo verjetno ukradli telefon

    Samo v lanskem letu so v Londonu ukradli 80.000 pametnih telefonov, kar je v milijonski metropoli sicer malo, a vseeno precej več kot v drugih podobno velikih mestih v Evropi. In približno tretjino več kot leto pred tem. Trend je torej zaskrbljujoč.

    Objavljeno: 23.10.2025 05:00
  • SD-kartica na dnu Atlantika preživela implozijo Titana

    Raziskovalci so na dnu Atlantskega ocena v bližini razbitine Titanika našli SanDiskovo spominsko kartico SD, s katere so lahko sneli 12 fotografij in devet videoposnetkov. Kartica je tja potonila pred dvema letoma, ko je implodirala podmornica Titan, s katero je podjetje OceanGate želelo obiskati razbitine slavnega parnika.

    Objavljeno: 22.10.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji