Objavljeno: 11.9.2007

AMD predstavlja Barcelono

AMD je po napovedi končno razkril novo generacijo procesorjev, ki vsebujejo štiri procesna jedra, doslej znanih pod razvojnim imenom Barcelona. Kljub temu, da so na tem področju skoraj eno leto za Intelom, ki podobne izdelke nudi že le čas, tako na področju strežnikov, kot izdelkov za osebne računalnike, pri AMDju upajo, da bodo ponovili zgodbo uspehu prvotnih procesorjev Opteron, ki so zaradi visoke zmogljivosti in nizke cene leta 2003 presenetili trg, zlasti pa glavnega tekmeca, družbo Intel. Štiri leta za tem je Intel zopet v ofenzivi, AMDju pa zadnje čase raziskave pripisujejo padec prodaje, zlasti na dobičkonosnem trgu procesorjev.

Nova generacija Opteronov s štirimi jedri bo na voljo v treh različicah, ki se razlikujejo po zmogljivosti ter po porabi energije, kar je danes še posebej pomemben dejavnik za strežniške izdelke. V prvi fazi bodo na voljo standardna izvedba Opteronov, ki bo delovala s takti 1,9 in 2 GHz. Ob te so postavili energijsko varčno različico, ki deluje s takti od 1,7 do 1,9 GHz. Cene teh izdelkov so med 200 in 400 dolarji za dvoprocesorske sisteme in med 700 in 1000 dolarji za zmogljivejše osemprocesorske sisteme. Za delovanje glede na različico porabijo med 55 in 75 watti energije. Nekoliko kasneje, v zadnjem četrtletju, naj bi AMD predstavil še najzmogljivejšo različico, ki bo delovala s taktom 2,3 GHz. Sodeč po prototipih ima AMD tehnologijo, ki omogoča kasneje postopno višanje takta do okoli 3 GHz.

Kljub temu, da AMD napoveduje od 40% višjo zmogljivost od konkurenčnih izdelkov začetni delovni takti nekoliko zaostajajo za tistim, kar so pričakovali tržni analitiki. Zlasti zato, ker bo čez nekaj mesecev Intel predstavil že drugo generacijo procesorjev s štirimi jedri, s katerimi bo najbrž vnovič dvignil mejo možnega. Nove Opterone s štirimi jedri bodo uporabili domala vsi večji proizvajalci strežnikov, zlasti zaradi dosedanjih uspehov AMDjevih procesorjev na tem področju, analitiki pa pričakujejo nekoliko nižje cene kot pri podobnih izdelkih z Intelovo tehnologijo.

http://www.amd.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji