Objavljeno: 8.7.2025 07:00

Kitajci bodo z umetno inteligenco prenovili kung fu klasike

Kitajska filmska fundacija, ki je posredno povezana s kitajsko vlado, bo uporabila umetno inteligenco za osvežitev stotine kung fu klasik. Pri tem ne bo šlo za retuširanje ali izboljšanje ločljivosti, temveč pripravo povsem novih del. Izdati želijo animirane verzije, ki bodo zanimive mlajšemu občinstvu.

Med stotino filmov bodo vse pomembnejše klasike, denimo Karate policaj (1985), Obračun v Hongkongu (1986), Bilo je nekoč na Kitajskem (1991) in Pobesnele pesti (1972). Z umetno inteligenco bodo zgodbe pripovedovali na nove načine, ne le z animacijami.

Zahodni studii so do umetne inteligence precej bolj zadržani. Režiserski ceh na primer poudarja, da lahko umetno inteligenco uporabljajo le kot pomoč pri kreativnem procesu, nikakor pa ne za spreminjanje ali potvarjanje obstoječih del. Združenje je proti vsem posegom v filme, tudi proti kolorizaciji in odstranjevanju spornih vsebin, kaj šele proti korenitim posegov v zgodbo. A vendarle – tudi Hollywood ni imun na remake in reboote, le da jih ustvarjajo ljudje. Tudi umetno inteligenco so že uporabljali, denimo pri popravljanju dikcije v madžarščini v filmu Brutalist.

Bruce Lee Enterprises, ki ima avtorske pravice nad njegovo podobo, pravi, da o najnovejšem kitajskem podvigu še niso obveščeni. Pravice do filma Obračun v Hongkongu (1986) so se v zgodovini že večkrat prodale, zato nadaljnje predelave filme niso nemogoče. Na Kitajskem so do umetne inteligence trenutno precej sproščeni, predvsem pa je manj pomislekov o pravici do treninga na obstoječih avtorskih delih, ki trenutno razdvajajo ameriška sodišča.

LA Times

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji