Objavljeno: 21.5.2025 08:00

Ameriške knjižnice zaradi Trumpovega ukaza ukinjajo izposojo elektronskih knjig

Digitalna dostopnost do knjižničnega gradiva je v ZDA doživela hud udarec, potem ko so številne javne knjižnice po državi začele ukinjati ali omejevati programe za izposojo elektronskih in zvočnih knjig ter drugih elektronskih virov. 

Izvršni ukaz nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, izdan 14. marca letos, ki je neposredno napadel Zvezni inštitut za muzeje in knjižnice (IMLS), ključno agencijo za financiranje knjižnic po vsej državi, je razlog, da ameriške knjižnice ukinjajo izposojo elektronskega gradiva. Po omenjenem ukazu je novi vodja agencije IMLS, Keith E. Sonderling, takoj začel z drastičnimi ukrepi, vso osebje je poslal na dopust, veliko zaposlenih odpustil, razveljavil obstoječe pogodbe in odpustil člane Nacionalnega sveta za muzejsko in knjižnično službo. Zaradi tega je bilo zvezno financiranje agencije z več kot 280 milijoni dolarjev letnega proračuna zamrznjeno, kar je prizadelo zvezne, državne in lokalne knjižnice.

V času po pandemiji COVID-19 se je izposoja digitalnih vsebin (prek aplikacij, kot so Libby ali Hoopla) močno povečala. Leta 2023 so si uporabniki po svetu izposodili že več kot 660 milijonov digitalnih vsebin. Digitalne licence za elektronske in zvočne knjige so običajno dražje kot za tiskane, zato številne manjše knjižnice brez pomoči zveznih sredstev ne morejo pokriti teh stroškov. Po Trumpovem izvršnem ukazu je Misisipi že ustavil svoj program Hoopla, medtem ko druge zvezne države opozarjajo na podobne težave. Manjši knjižnični sistemi si enostavno ne morejo privoščiti digitalnih vsebin brez državne podpore.

Čeprav so zvezni sodniki začasno preprečili nadaljnje ukinjanje agencije IMLS, ostaja dejstvo, da je večina sredstev še vedno blokiranih. Kar 21 zveznih držav ter Ameriško knjižnično združenje (ALA) je vložilo tožbe, a pravni postopki bodo trajali mesece, če ne leta. Medtem pa knjižnice iščejo načine, kako ohraniti vsaj del digitalne ponudbe za svoje uporabnike. V mnogih primerih bodo morali uporabniki plačevati sami ali pa se odpovedati dostopu do teh virov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Grafična kartica za pol milijona dolarjev

    ASUS je na dogodku Bilibili World 2025 presenetil z razkritjem najdražje grafične kartice na svetu, posebne različice ROG Astral RTX 5090, izdelane iz pravega 24-karatnega zlata. 

    Objavljeno: 14.7.2025 10:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji